Emmanuel Macron a hivatalában fogadta kedden Antony Blinken amerikai külügyminisztert, akivel azokról a „konkrét döntésekről” egyeztetett, amelyeket a francia államfő a hónap végén kíván bejelenteni Joe Biden amerikai elnökkel együtt az úgynevezett tengeralattjáró-ügy miatt kialakult diplomáciai válság megoldására – közölte az Elysée-palota.
A tájékoztatás szerint „a hosszú négyszemközti megbeszéléssel” sikerült helyreállítani a Franciaország és Egyesült Államok közötti bizalmi viszonyt, ami azután romlott meg, hogy Amerika, Ausztrália és Nagy-Britannia – Franciaország előzetes tájékoztatása nélkül - szeptember 15-én biztonsági partnerségi szerződést kötött AUKUS néven.
Ezzel összefüggésben pedig Ausztrália úgy döntött, hogy nukleáris meghajtású tengeralattjárókat vásárol az Egyesült Államoktól, egyúttal felmondja a Franciaországgal kötött, dízel- és elektromos meghajtású tengeralattjárók gyártásáról szóló szerződését. Emiatt Franciaország egy 56 milliárd dolláros szerződéstől esett el.
A Franciaország és az Egyesült Államok között mélyülő diplomáciai válság oda vezetett, hogy Párizs visszahívta washingtoni és canberrai nagykövetét. A francia államfő azóta telefonon egyeztetett Joe Biden amerikai elnökkel, majd Franciaország washingtoni nagykövete a múlt héten ismét elfoglalta állomáshelyét.
Most abban állapodtak meg, hogy „a két szövetséges folytatja a közös érdekek mentén” a koordinációs munkát, legyen szó az EU és a NATO közötti viszonyról, a Száhel-övezetről vagy az indiai-csendes-óceáni térségről. Ugyanakkor a feszült helyzetet mutatja, hogy Antony Blinken a nap folyamán francia kollégájával, Jean-Yves Le Driannal is (képünkön) egyeztetett. Ez utóbbi találkozó azonban diplomáciai források szerint hűvösebb légkörben történt, a két fél nem is tartott sajtótájékoztatót.