- állapította meg egy kedden közzétett nagyszabású vizsgálat, amelynek szerzői azzal vádolták meg a katolikus egyházat, hogy túl sokáig szemet hunyt a történtek felett.
Az egyház éveken át "mély, teljes, sőt kíméletlen közömbösséget" tanúsított, és inkább saját magát védte, mint a rendszerszintű visszaélések áldozatait - mondta Jean-Marc Sauve, a jelentést összeállító bizottság vezetője a Reuters beszámolója szerint. Az áldozatok többsége fiú volt, sokan közülük 10 és 13 év közöttiek. Sauve szerint az egyház nem tette meg a szükséges intézkedéseket a visszaélések megelőzésére, de nem is jelentette azokat. A francia püspöki konferencia vezetője, Eric de Moulins-Beaufort szerint az egyház szégyenkezik a történtek miatt. Egyúttal ígéretet tett arra, hogy cselekedni fog.
A jelentést összeállító bizottság vezetője szerint a problémák még mindig fennállnak. Hozzátette, hogy az egyház a 2000-es évekig teljes közömbösséget tanúsított az áldozatokkal szemben, és csak 2015-2016-tól volt érzékelhető változás a hozzáállásban. A testület szerint az egyháznak vállalnia kell a felelősséget a történtekért, és biztosítania kell, hogy a visszaélésekről szóló jelentéseket továbbítsák az igazságszolgáltatásnak. Emellett megfelelő anyagi kártérítést kell nyújtania az áldozatoknak. Noha ez nem elégséges (a szexuális visszaélések okozta trauma orvoslására), mégis nélkülözhetetlen, hogy befejeződhessen a felismerési folyamat.
Az anyag ajánlásokat is megfogalmaz. Ezek egyike, hogy mindenkit ellenőrizzenek a bűnügyi nyilvántartásban, akit az egyház azzal bíz meg, hogy rendszeres kapcsolatba kerüljön gyermekekkel vagy kiszolgáltatott személyekkel. Sauve kitért arra is, hogy maga a bizottság mintegy 2700 áldozatot azonosított a tanúvallomások összegyűjtése révén, és további több ezer áldozatot találtak az archívumokban. Egy másik tanulmány szerint a 200 ezres szám még ennél is magasabb lehet, ha figyelembe vesszük a világi személyek által az egyház keretein belül elkövetett szexuális bűncselekményeket. Ez a becslés 216 ezer áldozatot és 330 ezer elkövetőt valószínűsít.
Sauve szólt arról is, hogy a katolikus egyház tanítása bizonyos kérdésekben - mint például a szexualitás, az engedelmesség és a papság szentsége - hozzájárult olyan "holtterek" kialakulásához, amelyek lehetővé tették a papok által elkövetett szexuális visszaéléseket. Jelezte azt is, az egyháznak meg kell reformálnia ezen kérdésekhez való viszonyulását, hogy helyreállítsa a társadalom bizalmát.
Francois Devaux - az egyházi visszaélések egyik áldozata és a La Parole Liberee nevű áldozati szervezet alapítója - a jelentés bemutatásakor az egyház képviselőinek azt mondta:
- fogalmazott. Emellett gyávasággal vádolta az egyházat, majd köszönetet mondott a jelentés elkészültéért, amely szerinte elhozza az áldozatoknak az egyház intézményes felelősségének elismerését.
Júniusban egyébként Ferenc pápa is arról beszélt, hogy az egyházon belül elkövetett szexuális visszaélések világméretű katasztrófát jelentenek. 2013-as megválasztása óta több olyan lépést is tett, melynek célja, hogy felszámolja a kiskorúakkal szembeni, papok által elkövetett szexuális abúzusokat. Kritikusai ugyanakkor azzal vádolják a pápát, hogy lassan reagál a botrányokra, nem tud együttérezni az áldozatokkal és vakon hisz a papság szavának.