Franciaország;francia elnökválasztás;Marine Le Pen;Anne Hidalgo;Emmanuel Macron;

- Bővül a francia elnökjelöltek listája

Már Anne Hidalgo, Párizs szocialista polgármestere is bejelentette indulását a jövő tavaszi választáson.

Lassan gyülekeznek Emmanuel Macron kihívói a jövő tavasszal esedékes elnökválasztásra. Bejelentette ugyanis indulását Anne Hidalgo, Párizs szocialista polgármestere is, roueni tartózkodása során. Programját a France 2 televízió vasárnap esti híradójában részletezte. Múlt hét keddjén már egyértelműen jelezte szándékát, mint fogalmazott, „semmi” nem akadályozza meg abban, hogy bejelentse az elnökválasztáson való indulását.

A Franceinfo és a Le Parisien című lap megrendelésére készített Ipsos/Sopra Steria felmérés szerint a szocialista politikus 9 százalékot kaphat, vagyis még a legvalószínűbb zöld elnökjelölt, a szavazatok 10-11 százalékára számító Yannick Jadot is megelőzné, s csak az ötödik helyen végezne. Vagyis valóságos csodára lenne szüksége ahhoz, hogy bekerüljön az elnökválasztás második körébe, amihez mintegy 25 százalékos eredményre kellene szert tennie. Elvileg a baloldal számára előnyt jelenthetne ugyan, hogy Emmanuel Macron elsősorban a liberális-konzervatív szavazókat szólítja meg, de régi probléma Franciaországban, hogy a baloldali pártok nehezen tudnak közös nevezőre jutni. Ha most sem egyesítik az erejüket, kizárt, hogy képesek legyenek megszorongatni akár Macront, akár Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés (RN) elnökét.

Anne Hidalgo Spanyolországban, San Fernando városában született a francoizmus által elnyomott családban, amely a hatvanas években gazdasági okokból emigrált Franciaországba, s telepedett le Lyonban. 2014 óta tölti be Párizs polgármesteri tisztségét. Olyan baloldalt kíván képviselni, amely túlmutat a Szocialista Párton (PS), s olyan ideológiai spektrumot vízionál, amely magában foglalja a környezetvédőket, a hozzá hasonló Európa-párti szociáldemokratákat és a régi iskola baloldali képviselőit.

Emmanuel Macron

Anne Hidalgo jobban bevonná a társadalmi együttműködésbe a nagyvárosokat. Ennek az is az oka, hogy a baloldali tömörülések közül, súlyos vereségei ellenére, még mindig a szocialisták a legjobban szervezettek, s Hidalgo is nagyban támaszkodik a párt polgármestereire. Ezért úgy véli, meg kell változtatni nem csak a kormányzás stílusát, hanem annak egész rendszerét. Amennyiben nyerne, ő lenne nem csak az állam első női elnöke lenne, hanem az első, aki külföldön született. Spanyol állampolgársággal is rendelkezik a francia mellett.

Hidalgo Párizs polgármestereként számos, fontos környezetvédelmi intézkedést hozott, például bevezették a 30 km/h-s maximális sebességet, egyes értékelések szerint igazi zöld forradalom, ami a fővárosban zajlik, s ezt a világjárvány is felgyorsította, ám kritikusai szerint kissé megosztó személyiség. Gondot jelent számára pártja, a PS gyengesége is. Hiába az egyik legrégebbi hagyományokkal rendelkező politikai erő, a szétesés szélén áll, mert több tagja még mindig úgy viselkedik, mintha komoly társadalmi bázissal rendelkeznének. A PS nem egységes, több frakciója van.

Közben Marine Le Pen bejelentette, az elnökválasztásra készülve ideiglenesen leadja a Nemzeti Tömörülés elnökségét Jordan Bardella eddigi elnökhelyettesnek. 

Több mint egy év toporgás után megalakult az új kormány, ám továbbra is kétséges, hogy a politikai elit képes-e kihúzni az országot a gödörből.