drágulás;lakásárak;ingatlan.com;építőanyagok;

- Plafonon a lakásárak, a csökkenés lehetősége a kanyarban sincs

Az újépítésű lakások iránti kereslet továbbra is erős, tavalyhoz képest 80 százalékkal, 2019 képest pedig 45 százalékkal többen keresgéltek az idei év első nyolc hónapjában a kínálatban szereplő új lakások között.

Nagyon úgy tűnik, hogy nincs már hová drágulnia az újépítésű lakásoknak, a fékeződő építőanyagárak mellett ez is az oka lehet annak, hogy szeptember elején gyakorlatilag megállt az újépítésű lakóingatlanok árának emelkedése – derül ki az ingatlan.com elemzéséből. Csökkenésről ugyanakkor korántsem lehet beszélni.

Az újépítésű lakások iránti kereslet továbbra is erős, tavalyhoz képest 80 százalékkal, 2019 képest pedig 45 százalékkal többen keresgéltek az idei év első nyolc hónapjában a kínálatban szereplő új lakások között. Vagyis nem az érdeklődések elmaradásával magyarázható a drágulás lassulása – fogalmazott Balogh László, a portál vezető gazdasági szakértője. Az iparági szereplők szerint megállt az építőanyagok drasztikus áremelkedése, de nemcsak emiatt nem drágulnak tovább az újlakások, hanem azért is, mert sokkal dinamikusabb lakásár-növekedést már nem nagyon bír el a magyar piac – tette hozzá. Az év elejétől újra 5 százalékra mérsékelt újlakásáfa, valamint a csokhoz kapcsolódó áfa- és illetékmentesség keltette erős kereslet miatt ugyanakkor nem lehet arra számítani, hogy az építőanyag-árak további csökkenése az új lakások árát is mérsékelni tudná – véli a szakértő.

Az ingatlan.com adatai szerint Budapesten az új lakások átlagos négyzetméterára szeptember első napjaiban 927 ezer, míg augusztusban 926 ezer forint volt. Vagyis havi alapon nincs lényegi emelkedés, ám tavaly szeptemberhez képest ez így is közel 7 százalékos drágulás, akkor ugyanis még 868 ezer forintnál járt az újépítésű lakások kínálati négyzetméterára.

A fővároson kívül - a legjelentősebb újlakás-kínálatot felvonultató megyeszékhelyek közül - Debrecenben az új lakások átlagos négyzetméterára 709 ezer forint volt szeptember elején, csakúgy, mint augusztusban. Ez a tavaly szeptemberi 597 ezer forinthoz képest 19 százalékos növekedésnek felel meg. Kecskeméten a szeptemberi 661 ezer forintos kínálati átlagár lényegében megegyezik az augusztusi és a tavaly szeptemberi szinttel. Miskolcon is stagnálás volt havi összevetésben, ám a 603 ezer forintos átlagos négyzetméterár tavalyhoz képest több mint 30 százalékos emelkedést jelent. Győrben viszont 571 ezres négyzetméter-árral indult a szeptember, ami augusztushoz képest 3, éves szinten 18 százalékos drágulást takar.   

A GKI Gazdaságkutató szerint még a legnagyobb növekedést feltételezve se lesz képes teljesíteni Magyarország 1990-hez viszonyított, 40 százalékos 2030-as szén-dioxid-kibocsátás-csökkentési vállalásait. Pedig a közös uniós cél már 55 százalék.