;

Afganisztán;Kabul;Egyesült Királyság;

- Szívélyes Fogadtatás hadművelet: A britek tárt karokkal fogadják az arra jogosult afgánokat

Állandó letelepedési engedélyt és azzal járó kedvezményeket kapnak a korábban a brit kormánynak és a hadseregnek dolgozó menekültek.

Mintegy ezer, Afganisztánban rekedt, a brit hadsereggel együttműködő helyi dolgozó és családtagjaik gyors kimenekítésén fáradozik a védelmi tárca, melynek minisztere "Dunkirk by WhatsApp" missziónak nevezte az akciót. A kifejezés arra utal, hogy a államrendszer összeomlása és a tálib hatalomátvétel ellenére az internet működik, nem probléma WhatsApp üzeneteket küldeni. A védelmi miniszter, Ben Wallace képviselők előtt kijelentette, hogy tisztviselői mind e-mailben, mind telefonhívások útján megkeresik azon Afganisztánban rekedt, félelmükben rejtőző, inkognitóba vonult embereket, akiknek segítséget próbálnak nyújtani az Egyesült Királyságba áttelepüléshez. Sok kétségbeesett ember lépte át a határt és jutott el Pakisztánba, Tadzsikisztánba és Üzbegisztánba, nekik ahhoz nyújt asszisztenciát a védelmi minisztérium hálózata, hogy onnan az Egyesült Királyságba, vagy legalábbis Európába juthassanak el.

Boris Johnson még kedd este jelentette be, hogy az Operation Warm Welcome vagyis a Szívélyes Fogadtatás hadművelet keretében az evakuáció során kimenekített afgánok szigetországukba érkezésüket követően azonnal hozzájutnak az állandó letelepülési státuszhoz, amely minden időbeli és egyéb korlátozás nélkül biztosítja számukra a teljes egészségügyi és szociális rendszerhez való hozzáférést. Ötévnyi szigetországbeli tartózkodásuk után joguk lesz brit állampolgárságra is jelentkezni. A belügyi, egészségügyi, oktatási minisztérium, valamint immár száznál is több brit önkormányzat tesz komoly erőfeszítéseket, hogy tartózkodási engedélyhez, orvosi ellátáshoz, iskolai és egyetemi férőhelyekhez, lakáshoz segítse hozzá a válság kezdete óta érkezett afgán személyeket. A brit kormány, mely komoly bírálatokat kapott politikusoktól és egyszerű emberektől egyaránt, amiért vergődő afgánokat hátrahagyott a tálibok ellenőrzése alá vont országban, láthatólag gyorsan igyekszik korrigálni az elkövetett hibákat. Mint arról korábban lapunk is beszámolt, a mentőakciótól függetlenül az Egyesült Királyság egy rendezési terv keretében 20 ezer menekültet telepít át a következő néhány évben, közülük ötezren már a jövő évben megérkezhetnek. A befogadásra várók közé a tálibok által különösen veszélyeztetett állampolgárok, elsősorban fiatal lányok és nők tartoznak.

A humanitárius segítségnyújtás részeként az afganisztáni átalakulásért felelős kormányzati képviselő az elmúlt napokban Dohában személyesen találkozott tálib vezetőkkel. Simon Gass feladata megértetni az új afgán irányítással, hogy a sürgősségi evakuáció után is biztosítania kell mind a brit, mind a szigetország intézményei és vállalatai számára az elmúlt húsz évben dolgozott afgán állampolgároknak a szabad kijutást az országból. London kész az együttműködésre a tálibokkal az Isis és az onnan kivált terrorszervezetek, mint az Isis-K elleni harcban. Az i napilap idézi Tim Collins ezredest, aki szerint a táliboknak meg kell érteniük, hogy ha Afganisztán a nemzetközi közösség ellen szervezkedő terroristák bázisává válik, nem részesül sem pénz- sem egyéb támogatásban, azaz az alternatíva "a jó viselkedés vagy az éhezés". 

Másfél éven belül sorozatban harmadik rendőrfőkapitány távozik posztjáról, mert rávetül a korrupció árnyéka.