korrupció;Szlovákia;bűnüldözés;

- Tovább dől a dominó, inog a kormány Szlovákiában

Másfél éven belül sorozatban harmadik rendőrfőkapitány távozik posztjáról, mert rávetül a korrupció árnyéka.

Lemondott tisztségéről Peter Kovarík szlovák országos rendőrfőkapitány kedden, ezzel ő lett a harmadik rendőrfőnök, aki a Szlovákiát jelenleg kormányzó négypárti koalíció hatalomra jutása – 2020. március 21. óta távozni kényszerül. 

Kovarik, azért mondott le, mert a Pozsonyi Kerületi Ügyészség augusztus 26-án hivatali hatáskörrel való visszaélés és az igazságszolgáltatás akadályozása miatt büntetőeljárást indított ellene. A rendőrfőnök állítólag egy folyamatban lévő letartóztatást, és az ezzel kapcsolatos büntetőeljárás menetét is akadályozta. Kovarík elutasítja az ellene felhozott vádakat és az ügyben panaszt nyújtott be, de mint mondta, elképzelhetetlennek tartja, hogy rendőrfőnök maradjon, miközben büntetőeljárás folyik ellene.

Ő tavaly szeptemberben került a szlovák rendőrség élére, miután elődjét, Milan Lucanskyt korrupciós vádakkal vették őrizetbe és decemberben öngyilkosságot követett el a börtönben. Lucansky elődje,  Tibor Gaspar jelenleg is börtönben ül, őt az oknyomozó újságíró Jan Kuciak és menyasszonya meggyilkolása ügyében folyó, a politika és a maffia összefonódását bizonyító vizsgálat akadályozásával, korrupcióval vádolják.

Kovarik döntésével „az emberek rendőrségbe vetett bizalmát” kívánja növelni. Ez azonban igen nehéz feladat, hiszen Zuzana Petkova, a Stop Korrupció elnevezésű mozgalom vezetője szerint a zsinórban harmadik rendőrfőnök távozása minden bizonnyal tovább rombolja a lakosság rendőrségbe vetett bizalmát. "Tény azonban, hogy a Kuciak gyilkosság óta tisztulási folyamat zajlik a bűnüldöző szervek berkeiben" -  jegyezte meg az AFP-nek Petkova,

A leköszönő rendőrfőnök hangsúlyozta, hogy a vezetése alatt sikerült rendszerszintű intézkedéseket és reformokat előkészíteni, az ország történetében pedig még soha nem foglalkoztak egyszerre ennyi súlyos üggyel. És ez igaz is, hiszen a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) magasrangú állami tisztviségviselők sorát vette őrizetbe maffiakapcsolatokért és korrupcióért, számos addig érinthetetlen nagyvállalkozót is lebuktatott. Rácsok mögé került többek között a NAKA korábbi vezetője, egy volt speciális ügyész, illetve a bírói tanács volt vezetője is. Nemrég a Szlovákiát korábban megrázó, de máig nem tisztázott ú.n Gorilla ügy is újra terítékre került, ami ugyancsak a politika és maffia kapcsolatait tolta előtérbe.

Vannak azonban olyan eljárások is, amelyekre a kormánykoalíció kritikusan tekint. Ilyen a most lemondott Kovarik rendőrfőnök ügye is, Roman Mikulec belügyminiszter egyértelművé tette, bízik a rendőrfőnökben és nem is tervezte felfüggesztését. A nagyobbik kormánypárt, az OLANO közleményben emelte ki, nem kívánják kommentálni az ügyészség döntését, és bíznak abban, hogy a rendőrfőnök megvádolásával kialakult helyzet nem lesz hatással a korrupció ellen indított hadjáratra és a szervezett bűnözés elleni küzdelemre.

Politikai vihart kavart Vladimír Pcolinsky, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) volt igazgatójának ügye is. Őt korrupcióval vádolták, ám kedden a főügyészség ejtette a vádakat ellene és hamarosan szabadlábra is helyezik.

Emiatt azonban Boris Kollár, a négypárti kormánykoalíció egyik tagjának, a populista Sme Rodina pártnak az elnöke az előrehozott választások lehetőségét sem zárta ki. A házelnöki tisztséget betöltő Kollár szerint az, hogy ejtették a vádakat Pcolinsky ellen, arra utal, hogy ezek törvénytelenek voltak. Hozzátette, amennyiben további törvénytelen eljárásokra kerülne sor, vagy folytatódna a tanúk befolyásolása, pártja tárgyalást kezdeményez a koalíciós partnerekkel az előrehozott választásokról, mert nem kíván részese lenni olyan kormánynak, amelynek köze lehet egy igazságszolgáltatást privatizáló kis csoporthoz, még ha ez utóbbi a korrupcióellenes harc és a társadalom megtisztításának "szép" ideája nevében jár is el.

Csakhogy ez egyik koalíciós pártnak sem érdeke, hiszen egy előrehozott választást jelen politikai erőviszonyok közepette a népszerűségi listát hosszú hónapok óta vezető, a Peter Pellegrini ex-miniszterelnök által alapított új párt, a szociáldemokrata Hlas nyerné. A liberális SaS ugyan minden koalíciós társa előtt végezne, második helyen, de kormányt alakítani nem tudna. Robert Fico korábbi miniszterelnök Smerje a harmadik, a jelenlegi legnagyobb parlamenti erő, Igor Matovic OLANO-ja 10 százalék alá süllyedve, 9.8 százalékkal a negyedik. A Kollár vezette Sme Rodina még bejutna a törvényhozásba 6,6 százalékával, de a negyedik kormánypárt, a jobbközép, EU-párti Za L'udi viszont a bejutási küszöb alatt maradna.

A miniszter szerint nem valószínű, hogy az illegális bevándorlók között bárkinek is lenne két negatív PCR-tesztje. Menekültekről nem beszélt.