kiállítás;Balatonfüred;

- Napi hatvanezer szilvásgombóc: tisztelgés Balatonfüred előtt

A balatoni település ötven éve kapott városi rangot. A várossá válás első évtizedeit idézi meg a Vaszary Galéria kiállítása.

Talán nincs, aki ne tudna felidézni egy-egy emléket Balatonfüred nevének hallatán: a Tagore-sétány árnyas fáival és rózsáival, az Anna-bálok, a fényárban úszó vízpart, a nyüzsgő nyári forgatag. A Balaton partjának egyik legmeghatározóbb helyszíne jóval több ennél: az 1971-ben városi rangot kapott település a mai utazó számára megannyi, alig ismert történetet őriz.

Ezekből nyújt válogatást és repít vissza az időben a Balatonfüred 50 – Képes történetek a várossá válás első évtizedeiből című kiállítás, amely az 1970–80-as években készült MTI felvételekkel és a Fortepan révén privát fényképekkel idézi meg a kettős identitású települést. A Vaszary Galériában látható archív fotókból, filmrészletekből, plakátokból, és újságcikkekből álló tárlat képet ad arról, miként alakult Balatonfüred mai arca, miközben fokozatosan rajzolódik ki a városra jellemző furcsa kettősség is, lépten-nyomon egyik végletből a másikba botlunk.

Közelebbről ismerhetjük meg a nagyrészt csatornázatlan, tízezer lakosú, gyér infrastruktúrával rendelkező egykori községet, ahol ugyanakkor két négyszáz szobás szálloda – az Annabella és a Marina –, nyolcszáz ágyas szívkórház, és ezer embert foglalkoztató hajógyár is helyet kapott. Végig tekinthetünk a XIX. század óta hagyománnyá vált, szépségversenyként zajló Anna-bálokon, a hajógyár szerelőcsarnokában megrendezett fiatal rock- és punkbandák fellépéseinek helyet adó Új Hullám Fesztiválon, vagy épp Indira Gandhi, az Indiai Köztársaság miniszterelnökének emlékfaültetésén.

Bepillanthatunk az őszi-téli időszakban itt rendezett programokba: láthatjuk a nem téliesített Annabella szálloda fél éven át üresen álló éttermét, ahol naponta hatvanezer szilvásgombócot készítettek a győri hűtőház számára, a befagyott Balatonon rendezett nemzetközi fakutyaversenyt, a Szövetkezeti Fodrászok Országos Versenyét, s (újra)felfedezhetjük a szocializmus éveiben virágzó konferenciaturizmus eseményeit – volt nemzetközi konferenciát a diabetikus üdítőitalokról és a metróépítésről is.

A kiállítás olyan időutazás, amelyre ritkán nyílik alkalom, különös, sosemvoltnak tűnő mese Balatonfüredről, mindannyiunknak, akik újra és újra ellátogatunk a vitorlások, a csillogó víztükör és a szilvásgombócok mindenkori városába. 

Infó:

Balatonfüred 50 – Képes történetek a várossá válás első évtizedeiből

Balatonfüred, Vaszary Galéria

Nyitva: 2020. január 9-ig

Kurátor: Virágvölgyi István. 

Görögország a régészek számára mind a mai napig valóságos kincsesbánya. Újabb és újabb csodák kerülnek elő a föld mélyéből. Ezek megőrzése azonban egyre nehezebb feladat bizonyos gazdasági érdekek miatt.