;

Franciaország;oltások;Emmanuel Macron;kötelező oltások;

- Dübörgő francia oltási kampány: nem kötelező, de...

Az oltást elbliccelőket érintő korlátozásoktól sem riad vissza Emmanuel Macron francia elnök, aki szerint nincs alternatívája a vakcinának.

Emmanuel Macron sokat tanult a járvány eddigi kezeléséből. Erről tanúskodott hétfőn este elhangzott televíziós beszéde: nem akart hiú reményeket ébreszteni a járvány elleni küzdelmet illetően, nem ringatta honfitársait abba az illúzióba, hogy legyőzték a koronavírust, hanem folyamatos éberségre intette az embereket, illetve felszólította őket arra, hogy ha még nem tették meg, sürgősen oltassák be magukat. Amint Nagy-Britannia, Portugália, illetve egyre több ország esete mutatja, a veszély továbbra is nagy, a koronavírus delta változata fertőzőbb és gyorsabban terjed a többi mutációnál.

Macron szlogenje: „Nyári mozgósítás a védőoltásokért”. Mint mondta, az összes francia polgár beoltása az egyetlen lehetséges út. A brit példára hivatkozva kifejtette, hogy a magas átoltottság teszi lehetővé a jelentős javulást a járvány visszaszorítása terén, csak így kerülhető el, hogy ismét megteljenek a kórházak.

Franciaország azonban nem áll jól az átoltottság tekintetében. A Pasteur Intézet szerint a vakcinák beadásának jelenlegi üteméből kiindulva a nyár végére a 12-17 évesek körében 30, a 18-59 évesek körében 70, a 60 év felettiek körében pedig 90 százalékos lehet a teljes, azaz kétszeri átoltottság. Ez még nem elég ahhoz, hogy ősszel elkerüljék a várható súlyos helyzetet a kórházakban. Ugyanakkor, ha nyár végéig a még be nem oltottak fele megkapná a vakcinát, akkor biztosan elkerülné az ország az újabb lezárást. Bár az oltóanyagból még mindig nincs elég, a Pfizer/BioNTech szállításainak csökkenése mellett (heti 2,3 millió, szemben a június végi és július eleji 4 millióval) is elérhető ez az oltási lefedettség, feltéve, hogy az összes beérkező adagot be tudják adni. Csakhogy éppen az a gond, hogy az elmúlt hetekben egyre kevesebben oltatták be magukat. „Kilencmillió dózis vár önökre, és a szállítmányok folyamatosan érkeznek” – mutatott rá Macron.

Antoine Flahault, a Genfi Egyetem közegészségügyi professzora és a Globális Egészségügyi Intézet igazgatója a Le Figaróban rámutatott: még mindig nagy rá az esély, hogy ismét túlterheltek legyenek a kórházak. „Egyelőre nem vagyunk eléggé védettek” – állapította meg.

A francia elnök a kemény intézkedésektől sem riadt vissza. Mivel az idősotthonban dolgozók átoltottsága mindössze 40 százalékos, ezért Macron úgy döntött, kötelezővé teszi a vakcina beadását minden olyan, az egészségügyben dolgozó személy számára, aki veszélyeztetett emberekkel kerül kapcsolatba: szeptember 15-ig kell megkapniuk mindkét dózist. Azt egyelőre nem lehet tudni, milyen szankciókra számíthat, aki nem teljesíti ezt az előírást.

Az egészségügyben túlnyomórészt üdvözölték a döntést és július 7-én az ágazat dolgozóit képviselő szervezetek is áldásukat adták erre a tervezetre az Olivier Véran egészségügyi miniszterrel folytatott megbeszélésük során. Komoly szakmai vita tehát nem várható a kérdésben.

Talány azonban, hogyan szólítsák meg azokat, akik egyelőre nem hajlandók beoltatni magukat. A Pasteur Intézet modelljei azt sugallják, hogy a 60 év feletti beoltatlan francia állampolgárok idén ősszel a kórházi esetek 35 százalékáért lennének felelősek. Macron ezért arra is utalt, a be nem oltottakat érintő korlátozásoktól sem riad vissza, függetlenül attól, hogy általánosságban a vakcina beadatását nem teszik kötelezővé.   

Egy sor eddigi szabály veszti érvényét Nagy-Britanniában.