Kína;Hongkong;sajtószabadság;

- Napi alma

Ha Éva nem evett volna a jó és a rossz tudás fájáról, akkor nem is lennének hírek - tréfálkozott egyszer a feleségének Jimmy Lai, aki ebből a viccből merített ihletet bulvárlapja elnevezésekor. Apple Daily-nek vagyis “napi almának” keresztelte el az 1995-ben megalapított lapot, a közhiedelemben “tiltott gyümölcsként” számontartott alma után.

Az újságnak eleinte nem voltak nagyratörő ambíciói; tájékoztatni akarta a hongkongiakat, bulvárosan, szenzációhajhász módon, elutasítva a cenzúrát. A kínai önkény beszivárgása azonban eredendő bűnné tette ezt a hozzáállást.

Lai már fiatalon megízlelte a szabadságot, amikor 12 évesen átszökött Kínából az akkor még brit gyarmat Hongkongba. Gyakorló katolikus médiamogulként nem volt hajlandó behódolni a kommunista elnyomásnak, ez adta az Apple Daily demokráciapárti és Peking-kritikus irányvonalát. Az újságírók következetesen úgy viselkedtek, mintha Hongkongban sajtószabadság lenne.

A nemzetbiztonsági törvény révén az önkény tavaly végül utat tört a metropoliszba, de a szerkesztőség hű maradt értékeihez. Azt követően sem hunyászkodtak meg, hogy Lait letartóztatták, majd mondvacsinált okokkal bebörtönözték. Az Apple Daily egyik főpublicistája áprilisban nem félt megállapítani, hogy az egykor a hongkongi mindennapok részének számító szabadság mostanra luxussá vált - őt személy szerint szerdán fosztották meg ettől a luxustól. Ez sarkallta a lapvezetést arra, hogy már aznap lehúzzák a rolót; ami amúgyis elkerülhetetlenné vált, mivel a hatóságok számláik zárolásával anyagilag megfojtották az újságot.

A “napi almából” - nevéhez méltó módon - tiltott gyümölcs lett, ám erről nem Isten döntött, hanem a kommunista hatóságok. Az elvtársak ugyan mindenhatónak képzelik magukat, ám a Teremtővel ellentétben hatalmuk illékony - ezért törekszenek ők a szabad akarat elfojtására.