Zöldzóna;NASA;üvegházhatás;egyensúly;

- Rengeteg hőt nyel el a Föld

Aggasztónak tartják a tudósok, hogy 2005 és 2019 között szinte megduplázódott a bolygó energia-egyensúlytalansága.

Páratlan mennyiségű hőt nyel el a Föld, „energia-egyensúlytalansága” nagyjából megkétszereződött 2005 és 2019 között – mutatták ki az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA és a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) kutatói közös tanulmányukban. A növekedést a szakemberek aggasztónak nevezték.

Az energia-egyensúlytalanság azt a különbséget jelenti, hogy mennyit nyel el a Föld légköre és felszíne a Nap által kisugárzott energiából ahhoz képest, hogy mennyi infravörös sugárzás kerül vissza a világűrbe. 

„A pozitív energiaegyensúlytalanság azt jelenti, hogy a Föld rendszerei több energiát fognak fel, és a bolygó ezáltal melegedik”– idézte a NASA közleményét a The Guardian brit napilap honlapja.

A kutatók szerint a műholdas megfigyelések adatai és az óceánokon lévő úszó megfigyelési pontok adatai is kimutatják ezt az egyensúlytalanságot. Az óceánokon lévő úszó adatgyűjtők, amelyek behálózzák a bolygót „lehetővé teszik pontosan megbecsülni azt, hogy milyen ütemben melegednek fel az óceánok”. Mivel a többletenergia 90 százalékát az óceánok fogják fel, a műholdas szenzorok adatainak összehangban kell lenniük az óceánok hőmérsékletváltozásával. Mindkét független megfigyelési mód a Föld energiaegyensúlytalanságának változásairól megmutatta ezt a hatalmas változást” – közölte Norman Loeb, a NASA kutatója, a tanulmány vezetőszerzője.

Az üvegházhatású gázok kibocsátásnak növekedése a hőt a Föld légközében tartja, felfogva a sugárzást, amely különben a világűrbe visszakerülne. Ez a felmelegedés olyan változásokat idéz elő, mint a jég- és hóolvadás. A vízpárolgás növekedése és felhők változása tovább súlyosbítják ezt a melegedést – közölték a kutatók.

Az energia-egyensúlytalanság megkétszereződését részben az üvegházhatású gázok és a vízpára növekedése, valamint a felhők és a jég csökkenése okozza. A kutatók szerint a Csendes-óceánon végbemenő természetes jelenség, amikor a vízfelszín hőmérséklete eltolódik hidegből meleggé, valószínűleg szintén jelentős szerepet játszik az energiaegyensúlytalanság felerősödésében.

A filozófiatörténészt a Magyar Tudományos Akadémia és az Eötvös Loránd Tudományegyetem saját halottjának tekinti.