Palkovics László;Innovációs és Technológiai Minisztérium;Diákváros;Fudan Egyetem;

- Szavakban már visszavonultak Orbánék

Palkovics László korábban azt mondta, 2024-re állni fog a Fudan kampusza, Gulyás Gergely pedig azt, hogy nemzetközi szerződés miatt a témában nem lehet népszavazás. Már más a kommunikáció.

Semmiképpen nem állunk le a Fudan Egyetem budapesti kampuszáról indított konzultációval, sőt kettőzött erővel folytatjuk azt, mert úgy látjuk, hogy a kormány el akarja bizonytalanítani az embereket, hogy időt nyerjenek a projekt bebetonozásához – válaszolta a Népszava kérdésére Baranyi Krisztina, a kezdeményezést elindító ferencvárosi polgármester. Az ellenzéki politikusnak egyelőre nincsenek adatai arról, hogy a múlt héten indult konzultáción eddig hányan vettek részt. A konzultáció lebonyolítását vállaló aHang csapatával abban maradtak, hogy félidőben kapnak erről pontos tájékoztatást, de a hozzá érkezett visszajelzésekből arra lehet következtetni, hogy sokan szeretnének véleményt nyilvánítani. A kormány kommunikációs terelése mellett váratlan akadályt jelent, hogy a DK a korábbi ígéretével ellentétben mégsem állít sátrakat a szavazáshoz, így most a tervezettnél kevesebb helyszínen adhatják le voksaikat a budapestiek. Így inkább online szavazásra biztat mindenkit.

Mint arról korábban beszámoltunk Baranyi Krisztina kezdeményezésére, a Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat és a több ellenzéki párt „négy nemes” konzultációt hirdetett, amelyben június 4. és 13. között négy kérdésre válaszolva nyilváníthatnak véleményt a fővárosiak a kínai hitelből, kínai munkásokkal, kínai építőanyagok felhasználásával, nettó 540 milliárd forintból felépülő kínai magánegyetemről, amelyet a magyar diákoknak tervezett Diákváros helyén valósítanának meg. 

A hétvégi tüntetés után Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára egybehangzóan állították, hogy a tiltakozásnak semmi értelme nem volt, mert még csak a tervezésnél tart a folyamat. A költségekről és a megvalósításról csak 2022 második felében várható, az elfogadott tervek birtokában, döntés. Gulyás szerint akkor lehet tartani majd népszavazást is, amit a kromány támogat is. Schanda pedig elrejtett egy finom fenyegetést is, miszerint ha a fővárosi és kerületi vezetők nem segítsenek az előkészületekben, akkor az ő felelősségük lesz, ha a nagyszabású településfejlesztés helyszíne megmarad rozsdatemetőnek, szeméttelepnek. Az államtitkár úgy véli „józan ésszel könnyen belátható, hogy a tervezett diákváros az egyetemmel jól kiegészítik egymást”. A kánonhoz hétfőn Fürjes Balázs is csatlakozott a 24.hu-nak adott interjúban, szerinte is bőségesen elfér egymás mellett a Diákváros és a Fudan Egyetem kampusza, de egyelőre az se dőlt el, hogy lesz-e egyáltalán, az előkészítésnél tartanak. 

Nagyon örülnék, ha a kormány valóban visszakozott volna és leállítaná a beruházást, de ezek egyelőre csak szavak – jegyezte meg Baranyi Krisztina a kormány Fudan-ügyben tanúsított látszólagos pálfordulására célozva. Az ellenzéki politikus nagyon kíváncsi arra, hogy milyen konkrét lépéseket tesz a kormány a korábban aláírt megállapodással, illetve a beterjesztett törvényjavaslatokkal kapcsolatban. Ezek ugyanis korántsem holmi előkészítésről és távoli víziókról szólnak, hanem nagyon is konkrét dolgokról, miszerint a Fudan Egyetem budapesti kampusza a Diákváros helyén épülne meg, sőt pontosan megjelölték az erre a célra átadni kívánt ingatlanok körét is. 

Baranyi azért is kétkedik a tüntetés utáni fideszes kijelentések hitelességében, mert teljesen szembemegy a korábbi kormányzati közlésekkel. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, aki kormánybiztosként felelőse a Fudan-projektnek azt mondta, hogy 2024-re már állni fog a kampusz, most viszont azt állítják, hogy csak az előkészítésnél tartanak. Gulyás Gergely két hete még azt szajkózta, hogy csak önkormányzati hatáskörébe tartozó és nemzetközi szerződést nem érintő kérdésben lehet népszavazást tartani. Márpedig a Fudanról már aláírtak egy nemzetközi megállapodást. Most viszont azt állítja, hogy a kormány is támogatja a népszavazás kiírását, csak ne most, hanem másfél év múlva, a választások után. Érthető az igyekezet, hiszen ezzel kikerülne a kampánytémák közül a Fudan – magyarázza Baranyi. 

A közösség ereje meghátrálásra kényszeríti még Európa legerőszakosabb, legcinikusabb, legönzőbb kormányát is – írta közösségi oldalán Karácsony Gergely főpolgármester. Gulyás miniszter „zavaros tartalmú meghátrálásával” kapcsolatban pedig megjegyezte: „nem a kormány kegyén múlik a népszavazás” és arra kérte, hogy hagyják végre abba „az unalomig ismert sunnyogást”. Szerinte nincs kérdés: a Diákvárost kell megépíteni, nem mást. Tudomásul vette, hogy a kínai követség sajtószóvivője a belügyeikbe való beavatkozásnak veszi, ha olyan szavakat használ, mint „demokrácia”, „jogállam”, „emberi jogok”. Másrészt érthetőnek tartja, ha Kína a saját politikai-gazdasági befolyásának növelése érdekében cselekszik, az viszont elfogadhatatlan, hogy a magyar kormány is ezt szolgálja. Még egyszer hangsúlyozta, amit már a tüntetésen is elmondott: „nem a kínai emberek ellen tüntettünk, hanem Magyarország szuverenitásának sunyi kiárusítása ellen”.

Kína budapesti nagykövetsége a megmozdulást Kína belügyeibe való durva beavatkozásként értékelte, ami szabotálja a két nép baráti együttműködését. Szerintük Karácsony beszéde tele volt ideológiai előítéletekkel, ami a "szembeszegülésre buzdít". 

Diplomatikusabban fogalmazott tegnap a kínai külügyminisztérium. Vang Ven-pin kínai külügyi szóvivő hétfői sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre elmondta: a sanghaji Fudan Egyetem budapesti kampuszának terve minden fél érdekét szolgálja, és összhangban áll az aktuális trendekkel. A szombati budapesti tüntetésre reagálva reményét fejezte ki, hogy "Magyarországon az érintettek objektív, ésszerű és tudományos megközelítést alkalmaznak az emberek közötti normális cserekapcsolatok átpolitizálása és megbélyegzése helyett", fenntartva a kétoldalú baráti viszonyt és együttműködést.

Kína magyar barátai szervezkednekFestékkel öntenék le a Magyarországon élő kínaiak a Karácsony Gergely és Baranyi Krisztina által felavatott kínai mártírok neveit tartalmazó utcanévtáblákat, sőt tüntetnének is, a demonstrációt az interneten keresztül szervezik a kormánypárti média szerint. Mindez aligha független attól, hogy a Kínai Kommunista Párt nemzetközi kérdésekkel foglalkozó lapjában hosszú vezércikkben ítélték el az akciót. A Népszava megkérdezte Li Zhen (Li Csen) Árpád műfordítót, a magyarországi kínai közösség egyik ismert alakját a készülő demonstrációról, de ő csupán annyit mondott, hogy tudomása szerint nem kínaiak, hanem magyar barátaik szervezik. 

A közlekedési vállalat szerint ugyanakkor sikerült egy olyan megoldást találni, amellyel mindkét fél elégedett lehet.