költségvetés;Indonézia;sztráda;diplomaták;2022;módosító javaslat;autópályadíj;hittan;

- Milliárdok az indonéz sztrádafizető rendszerre

A több mint ezer ellenzéki módosítóból egy sem nyerte meg a kormány tetszését, a saját költéseit viszont további tízmilliárdokkal növelné a kormány a 2022-es költségvetésben - derült ki a költségvetési bizottság tegnapi ülésén.

Így lényegében a Fidesz frakció 29 oldalon részletezett módosítóit fogadhatja el a kormánytöbbség a ma esedékes újabb bizottsági ülésen. Az előterjesztő Szűcs Lajos fideszes képviselő szerint ezek szinte kivétel nélkül helyesírási hibát korrigáló, illetve hiányt nem növelő javaslatok.

A kormánypárt 5 milliárddal, 25 milliárdra emelné a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság kiadásait, de 12 milliárddal növelné a fideszes Pénzügyminisztérium céltartalékát, így már 105 milliárdot spájzolnának különböző célokra.

A módosító javaslatban szerepel egy, az eredeti költségvetésben is szereplő 29,8 milliárdos előirányzat átnevezése, amit a külügy kap „tőkealaphoz történő hozzájárulás” címen. Az csak a kevesek által forgatott fejezeti kötetből derül ki, hogy ez valójában Magyar-Indonéz Tőkealap, amely az „Indonéziában végrehajtásra kerülő infrastrukturális nagyprojektek megvalósulásához szükséges tőkebefektetések fedezetét biztosítja”. Vagyis a magyar adófizetők pénzéből a kormány infrastrukturális fejlesztéseket hajt végre Indonéziában, amely csak jövőre mintegy 30 milliárd forintba kerül. A projektet – az indonéz autópálya-fizetési rendszer kiépítést - Szijjártó Péter külügyminiszter korábban a „keleti nyitás” mérföldkövének nevezte idén egy interjúban, igaz akkor azt nem említette, hogy ezt a magyar adófizetők állják. A rendszert egy veszteséges, százmilliós forgalmú cég, a Roatex Ltd Zrt. építené ki, ám úgy látszik az adófizetők pénzéből és a nem tulajdonosok vagy a cég saját tőkéjéből. A Roatexnek három meghatározó tulajdonosa van: Nagy Szabolcs a cég igazgatója, az indonéz lakhelyű Peter Ong, illetve Jellinek Dániel magyar milliárdos. A cégben egy százalékos csendestárként megjelenik az állami tulajdonban lévő Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt.is. Hogy még bonyolultabb legyen a kép a költségvetési tőkealap ügyeit nem az MFB hanem a szintén száz százalékos állami tulajdonban álló Eximbank végzi.

A kormánypárt hat milliárd forintot szavazna meg az Emberi Erőforrások Minisztériumának hittankönyvek és hitoktatás támogatásra, így erre a célra az eredeti összeg kétszerese, azaz 12 milliárd forint mehet 2022-ben.

Az indoklás szerint az emelésre azért van szükség, mert egyrészt az állami iskolákban megtartott hit- és erkölcstan oktatás mellett az egyházi iskolákban jelentkező hittanórák költségére is legyen fedezet, másrészt az egyházi fenntartású iskolákban a más felekezethez tartozók hittanoktatását ellátó egyházak finanszírozását is rendezi, vagyis a beadványból az derül ki, mintha nem számoltak volna az egyházi iskolákban a hittanoktatás állami költségeivel, ami meglehetősen sajátos hozzáállás a legkeresztényibb kormánytól.

A költségvetési átcsoportosítások papíron valóban nem növelik a hiányt, ugyanis a javaslatcsomag 27 milliárddal lefaragja a költségvetés „egyéb vegyes kiadásait”, ám az elvonás egyértelműen hiányt teremt, miután ezen a soron a maradék 36 milliárdos előirányzattal szemben jóval több kiadás marad.   

Kicsit jobb lesz a diplomatáknakA fideszes javaslat emeli a külszolgálatot teljesítő diplomaták havi illetménykiegészítéseit, ugyanis a 2017-ben megállapított összegek elinflálódtak. Így a diplomaták a rendes fizetésük mellé az eddigi 425 ezer forint helyett havi 440 ezer forintnyi devizaellátmányt, 300 ezer helyett havi 325 ezer forintos lakhatási támogatást, illetve 250 ezer forint gyereknevelési támogatást kaphatnak. Pontosabban ez az alap, ami a szolgálati hely besorolása szerinti szorzóval változik.

Tavaly közel 43 milliárdos veszteséget "ért el" a 2020-ban az állami MVM által a kormányfő felcsúti barátjának érdekeltségeitől megvett hatalmas áramtermelő. Az MSZP tiltott állami támogatás gyanújával Brüsszelhez fordul.