A portál cikke szerint azoknak van a legkönnyebb dolguk, akik olyan oltást kaptak, amelyet az európai hatóság is engedélyezett. A Sinopharmmal oltottak nehezebb helyzetben vannak, ám akik az orosz oltás mellett döntöttek, ők tudhatják magukénak a legrosszabb kondíciókat egy külföldi utazás tekintetében.
A helyzet ugyanakkor számukra bármikor kedvező irányba változhat, amiben nemcsak az EMA/WHO-engedély segíthet. Az Európai Unióban ugyan automatikusan azokat a készítményeket fogadják el, amelyekre az EMA is áldását adta, azonban a szervezet még egyenlőre egy keleti vakcinát sem tett rá a listájára. Európai oltásigazolást, vagyis vakcinaútlevelet egyelőre csak azok kapnak, akiket Pfizer, Moderna, AstraZeneca vagy Janssen-vakcinákkal oltottak.
Azonban ettől a gyakorlattól az országok eltérhetnek. Ugyan múlt héten még úgy nézett ki, hogy Ausztria is blokkolja a keleti vakcinákat, nem sokkal később ez megváltozott: már azon polgárok is beutazhatnak az országba, akik a Sinopharm készítményét kapták meg. Hasonlóan döntött Spanyolország is. A portfolio.hu szerint azonban érdemes lesz odafigyelni, melyik ország milyen döntést hoz. Akik nyugati típusú vakcinával lettek beoltva, azokat biztosan nem fogják korlátozni az EU-s országok, mert ezek rendelkeznek EMA-engedéllyel. A kínai oltás esetében azt kell nézni, hogy az adott ország elfogadja-e a WHO által jóváhagyott vakcinákat. Akik az orosz Szputnyik V vakcinát kapták, azoknak ez nem segít: egyelőre sem az EMA, sem a WHO nem hagyta jóvá az orosz vakcinát. Így ők jó eséllyel jelenleg nem tudják megúszni a tesztet/karantént.