Budapest;Karácsony Gergely;Baranyi Krisztina;Diákváros;Fudan Egyetem;

- Már a diákváros megjelölést is törölték a beruházásból

A Duna mellé építenék fel a kínai egyetemet, a magyar diákoknak kollégium helyett szabadidős épületek jutnak a Rákóczi híd és az atlétikai csarnok közötti területen.

Már nem is finomkodik a kormány. A kezdeti ígérgetés után most a Budapest Diákváros megjelölést is törölnék a beruházás elnevezéséből, amely így „Déli Városkapu Fejlesztési Programmá” alakul át, míg a funkciók közül kikerül a diákotthoni elhelyezés - derül ki Palkovics László innovációs miniszter, Fudan kormánybiztosi minőségében kedd éjjel beterjesztett két törvényjavaslatából. Az egyikben a kínai Fudan Egyetem új budapesti campusának nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá minősítését kéri, mivel a beruházás megvalósítása „kiemelt közérdek”. Ezt egyébként már korábban beharangozta. A törvény egyúttal felhatalmazást adna a kormánynak arra, hogy rendeletben jelölje ki az új kínai campus megvalósításához szükséges fejlesztési területet.

A két előterjesztésben megadott helyrajzi számok alapján Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester közre is adott egy térképet, amelyen jól látszik, hogy az egyetem kapta meg az értékesebb, Dunához közeli telkeket, ahol az állami ingatlanok vannak többségben. De még itt is van két Dunával párhuzamosan futó vékony területsáv, amely jelenleg a kerületi önkormányzat tulajdonában van. Ezek nélkül a kínai campus el lesz vágva a folyóparttól és nem valósítható meg a Snohetta-féle mesterterv lagúnás elképzelés sem. A folyó menti keskeny állami rész pedig nagyon korlátozottan beépíthető.

Baranyi Krisztina az elejétől fogva hangsúlyozza, hogy a kínai egyetem építésére nem adnak el területet az államnak, sem a feladatra létrehozandó alapítványnak, vagy projektcégnek. Csakhogy adódik egy másik lehetőség, hiszen a törvényjavaslatban van egy kitétel, amely a „közérdekű feladat ellátására állami tulajdonba kerülő” ingatlanokról szól. Ez pedig legtöbbször kisajátítás. Baranyi Krisztinát és Karácsony Gergelyt még a törvényjavaslat benyújtása előtt egyeztetésre hívta Palkovics László. A jövő hétfőre tervezett találkozó egyik napirendi pontja minden bizonnyal a területek átadása lesz.

A kollégiumi funkciótól megfosztott Diákvárost a korábbi tartalékterületekre tolta át a kormánybiztos, amely a fejlesztési terület északi, forgalmas, utakkal szétszabdalt része, zömében önkormányzati és magántulajdonú ingatlanokkal. A műemléki védettséget élvező Nagyvásártelepet viszont a kínai campus részeként alakítanák át. A javaslat szerint minden korábbi tervet és pályázati anyagot átvesz a beruházásért felelős új cég, így a Nagyvásártelep funkcióváltására kiírt építészeti pályázat győztes terveit is, ám arra semmi garancia nincs, hogy valóban ezt valósítják meg és nem egy kínai mester elképzeléseit.

A másik törvényjavaslat az egyetem fenntartójaként működő Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány létrehozásáról rendelkezik. Az Orbán-kabinet pedig mindent elkövet, hogy bebetonozza a beruházást. Az előterjesztés szerint az alapító okiratban gondoskodni kell arról, hogy az alapítói jogok teljes körének gyakorlására az alapítvány kuratóriumát jelöljék ki, és ezt a döntést az alapító (a kormány) később se vonhassa vissza, mást se jelölhessen ki erre és át se ruházhassa másra. Arról is rendelkeznének, hogy az alapítványhoz utólag kizárólag úgy lehetne csatlakozni, ha a csatlakozó mindenféle alapítói jogát átadná a kuratóriumnak. A szintén Palkovics által jegyzett javaslat szerint az egyetemnek lesz kollégiuma (hogy még kívánatosabb legyen), a cél pedig a két ország között kapcsolatok szorosabbra fűzését szolgálja. Az alapítvány a törvényben felsorolt ingatlanokat ingyen kapja meg, a későbbiekben gazdasági tevékenységet folytathat és újabb forrásokat vonhat be és pályázatokon is részt vehet.   

Itt a Fidesz előrehozott választási ajándéka: a forgalmi érték alig 10 százalékáért megvehetik önkormányzati lakásukat bérlőik.