;

demokrácia;Republikánus Párt;jobboldali populizmus;

- Se Trumppal, se nélküle

Az amerikai jobboldal nem tudja eldönteni, mi a fontosabb, a 2022-es revans vagy az amerikai demokrácia. A volt elnök mindkettőre halálos veszélyt jelent.

„A 2020-as elnökválasztást nem csalták el. Bárki, aki az ellenkezőjét állítja, A NAGY HAZUGSÁGOT terjeszti, hátat fordít a jogállamiságnak és mérgezi demokratikus rendszerünket” – a hétfői Twitter bejegyzés nem liberális politikustól származik. A szerző George W. Bush egykori alelnökének, Dick Cheney-nek lánya, Liz Cheney. A képviselőház republikánus frakciójának harmadik számú vezetője már eddig is a szélsőjobboldali populisták fő ellenségének számított, mivel nyíltan hangoztatja, hogy Donald Trumpnak többé nem szabadna szerepet játszania a közéletben. 

Emiatt a bukott elnök hadat üzent és bejelentette, hogy jövőre ellenjelöltet állít Cheney-vel szemben a republikánus előválasztáson.

A republikánusok 2012-es elnökjelöltje, Mitt Romney szenátor sem úszta meg a Trump elmozdítására januárban leadott szavazatát. A párt hétvégi utahi konferenciáján a közönség egy része megpróbálta lehurrogni. „Nem érzitek kínosnak?” - kérdezte a veterán politikus a tömegre emelve pillantását. A jelenlévők szerint a mintegy kétezer résztvevőnek csak a kisebbsége fejezte ki hangosan a nemtetszését, de Trump ennek is örült: „Olyan szép látni, ahogy a RINO Mitt Romney-t lefújolják a pódiumról” – írta közleményben a volt elnök a „csak nevükben republikánusok” rövidítést használva, ami egyébként rinocéroszt is jelent.

Ezek a friss esetek is mutatják az amerikai jobboldal dilemmáját: a konzervatív szavazók többségének szemében még mindig Trump a republikánusok vezetője, de a rutinos politikusok tudják, hogy a volt elnökkel nehezen tudják 2022-ben visszaszerezni a kongresszusi többséget. Ha a republikánus szavazóknak az a 10-20 százaléka, akiknek elegük van Trumpból, távol marad, vagy, ami még rosszabb, a demokrata párti jelöltekre adja a voksát, akkor elszáll a gyors revans esélye.  

A vitának azonban a napi szempontokon túlmutató dimenziója is van. Trump megmutatta a nacionalista populizmus vonzerejét, azt, hogy akár győzni is lehet vele.

Ugyanakkor politikája halálos veszély az amerikai demokráciára – és vele az Egyesült Államok vezető szerepére a világban, ami idáig a republikánusok fő szempontja volt. Ha ezeket a célokat átengedik a liberális oldalnak, azzal újabb választói rétegeket veszíthetnek és hosszú távon reménytelen helyzetbe manőverezhetik magukat. Egyelőre nem tudnak mit kezdeni Trumppal, aki komolyan gondolja, hogy 2022-ben csak az általa jóváhagyott republikánus jelöltek indulhatnak majd a választáson.      

Elterelő hazugságokViccesek lennének, ha Amerikában nem vennék olyan sokan komolyan a trumpista sajtó kitalációit. Néhány kacsa az elmúlt hetekből: Biden betiltja július 4-ét (a Függetlenség Napjának megünneplését), a határon minden bevándorló gyereket megajándékoznak Kamala Harris alelnök könyvével, a Fehér Ház betiltja a hamburgert és kötelező lesz elvégezni a két éves főiskolát. Ezek egyike sem igaz, ám ide lehet sorolni a 30 éve elhunyt szerző, Dr. Seuss néhány, a Dörmögő Dömötörnek megfelelő, ám a mai felfogást némiképp sértő mesekönyvének a kínálatból való kivonását, vagy a Muppet Show negyvenéves epizódjaihoz fűzött előzetes figyelmeztetést. Ezeket a jobboldalon dühödt felháborodással a liberális betiltási kultúra” megnyilvánulásainak minősítették. A valóságban ezeknek a témáknak a bedobásával Biden elnök valódi kezdeményezéseiről, illetve a Republikánus Párt belső gondjairól próbálják elterelni a figyelmet.   

Kompromisszumként felmerült, hogy a szeptember 11-ig tervezett távozást már július elejéig végrehajtják, cserébe a szélsőségesek békén hagyják a külföldi erőket.