Hiába fenyegetőzött előzetesen az Afganisztán iszlamizációjáért harcoló tálib mozgalom, az országban állomásozó NATO-csapatok eddig komolyabb támadások nélkül megúszták, hogy az Egyesült Államok nem teljesítette a kivonulás eredeti, május elsejei céldátumát. A hivatalos közlések szerint az amerikai katonák “néhány kisebb, bosszantásra szolgáló támadást” tapasztaltak a hétvége során, szombaton például a kandahári légitámaszpont közelében “hatástalan és célzatlan” lövéseket adtak le ismeretlenek. Scott Miller tábornok, az Afganisztánban állomásozó amerikai és NATO-erők főparancsnoka a provokáció után arra figyelmeztette a tálibokat: erőteljes katonai válaszra számíthatnak, ha megtámadnák a koalíciót.
A Trump-adminisztráció még tavaly februárban a tálibokkal megkötött dohai békeszerződésben vállalta, hogy az Egyesült Államok idén május elsejéig teljesen kivonja haderejét Afganisztánból. A januárban beiktatott amerikai elnök, Joe Biden hónapokon át halogatta a döntést, de végül április közepén bejelentette, hogy lesz kivonulás, de azt csak szeptember 11-ig fogják végrehajtani. A távozás ezáltal egy szimbolikus dátumra, az amerikai beavatkozást kiváltó, 2001. szeptember 11-i terrortámadások 20. évfordulójára esne. Az afgán TOLOnews hírcsatorna értesülése szerint az amerikai diplomaták a határidő előrehozásáról tárgyalnak a tálibokkal, akik ezért cserébe továbbra is békén hagynák a külföldi csapatokat. Lehetséges kompromisszumként július eleje is felmerült, ami éppen a Trump-féle és a Biden által meghatározott céldátumok közé esik.
Az afgán békefolyamat előmozdítására hivatott találkozóra nagy szükség lenne, a tálibok ugyanis az elmúlt időszakban is fokozták az erőszakot, ezen a héten pedig nagyszabású offenzívát indítottak a déli Helmand tartományban, illetve más régiókban az afgán biztonsági erők ellen.