A Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációja 2021. április 20-30. között folytatta le szokásos – kétévente minden tagállamban esedékes – gazdaságpolitikai konzultációját Magyarországon, ezúttal virtuális formában. Az IMF szakértői elégedettek voltak a magyar kormány és a jegybank váláskezelő intézkedéseivel. A delegáció elismerte, hogy bár a tavalyi lezárások jelentősen korlátozzák a gazdasági aktivitást, a gyors ütemű oltási program a legtöbb uniós országhoz képest korábbi újranyitást tehet lehetővé, és már idén megkezdődhet a fellendülés. Az IMF ara számít, hogy idén a magyar gazdaság négy százalékos növekedést érhet el, ami a jövő évben tovább gyorsulhat, mindez átmenetileg növekvő inflációs környezetben.
Az IMF értékelése szerint idén még folytatni kell a célzott költségvetési támogató intézkedéseket, mindaddig, amíg a fellendülés kellően meg nem erősödik. Ugyanakkor középtávon fokozatosan újjá kell építeni a fiskális politika mozgásterét, és ha a fellendülés a vártnál gyorsabban megy végbe a többlet adóbevételeket a tartalékok gyorsabb visszatöltésére kell fordítani. Az IMF azt is megjegyezte, hogy átláthatóan kell elkölteni költségvetési támogatásokat, az ehhez kapcsolódó közbeszerzési szerződéseket, azokra vonatkozó információkat, például a végső haszonélvezőket, nyilvánossá kell(ene) tenni. A kormánynak 2022-től csökkentenie kellene költségvetési költekezést, az államháztartási hiányt, ezzel teremtve meg a szükséges teret egy későbbi költségvetési expanzióra. A IMF azt javasolja a kormánynak, hogy a bevételeket az adóbeszedés hatékonyságának további javításával növelje, illetve megismételték, hogy ideje lenne a közszférában foglalkoztatottak számának mérséklése. Szerintük nem szerencsés, hogy a kormány az új lakások áfáját öt százalékra mérsékelte, ugyanis értékelésük szerint enélkül is elég erős az ingatlanpiac, de szintén elhibázott döntésnek tartják a 25 éven aluliak szja-mentességét is. Az IMF szakártői szerint a fiatalok fokozottabb munkaerőpiaci részvételét más eszközökkel hatékonyabban lehetne növelni.
Az IMF szerint ideje lenne a versenyképességet javító reformokkal is foglalkoznia a kormánynak: az e-kereskedelemre, a távmunkára való gyorsabb áttérés, a globális értékláncok várható lerövidítése, a zöld átállás mind megköveteli a gazdaság átalakítást, a munkájukat vesztő munkaerő átképzését – olvasható az IMF közleményében.