költségvetés;program;hiány;államadósság;konvergencia;felzárkózás;

- Messze még a magyar euró

A kormány benyújtotta Brüsszelnek a konvergencia programját, amelynek célja a gazdasági közeledés és az euró bevezetése lenne. Utóbbinak nyoma sincs a tervekben.

A kormány az idén 4,3, 2022-re pedig 5,2 százalékos gazdasági növekedést tervez – olvasható a Brüsszelbe hétvégén kiküldött konvergenciaprogramban. Ez megegyezik a 2022-es költségvetési tervezet számaival, ami egyébként várhatóan kedden kerül a parlament elé. Újdonság, hogy a 2025-ig kitekintő program stabilan 4 százalék körüli gazdasági növekedéssel számol. Az infláció a kormány szerint a tavalyi 3,1 százalékról idén 3,6 százalékra emelkedik, majd a tervezési ciklus végéig stabilan 3 százalék lesz – legalábbis a benyújtott papír szerint. A foglalkoztatás idén még nem bővül, jövőre 1,1 százalékkal nő, így a tavalyi 4,1 után idén a munkanélküliségi ráta 4,2 százalék lesz, míg jövőre már csak 3,3 százalékot várnak, 

miközben a munkavállalók jövedelmek 2021-ben 6,2, jövőre mérsékeltebben, hat százalékkal emelkednek.

Mindezekből úgy tűnik, a kormány azzal számol, hogy idén lecseng a koronavírus-járvány, és az évtized közepéig a magyar gazdaság stabil növekedési, felzárkózási pályára állhat, jelentős részben a soha nem látott nagyságú uniós támogatásoknak köszönhetően. 2021-27 között 40 milliárd eurós támogatás várható, a helyreállítási alap hitel része nélkül. Mindez a kormány számításai szerint azt jelenti, hogy átlagosan az évente elkölthető támogatás a GDP 3,4 százalékára rúg, azaz kis túlzással, évente ekkora lökést kap pluszban a magyar gazdaság. 

Ennek ellenére kormány nem akarja gyorsan csökkenteni sem az államháztartás hiányát, sem az államadósságot. A 2022-es költségvetés kapcsán ezt már a Költségvetési Tanács hivatalos véleményében, a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB) pedig külön közleményben bírálta. A konvergencia program végső célja az euró hazai bevezetése lenne, ám ez a terv említés szintjén sem szerepel a programban. 

A kormány csak 2025-re tervezi elérni a 2 százalékos államháztartási hiányt, az államadósság mértéke a tavaly 80 százalék feletti szintről az évtized közepére csökkenne 73 százalékra, ami pedig a 2018-as szintnek felel meg.

A kormány a gazdaság felpörgetését a „gazdaság-újraindítás akciótervtől” várja, amely tulajdonképpen a gazdaságvédelmi program helyébe lépett. Sok új nincs a nap alatt: az akciótervben a Egészséges Budapest, Magyar Falu, Modern Városok program folytatása, a Budapest-Belgrád vasút felújítása, Paks 2 építése szerepel – ez utóbbi a kormány szerint „hozzájárul a magyar gazdaság hosszú távú versenyképességéhez az olcsó és kiszámítható villamos energián keresztül.” A 2022-25. közötti időszakra a kormány - többek között - a 25 éven aluliak szja-mentességével, a 13. havi nyugdíj visszaépítésével, az orvosok béremelésével, a honvédelmi kiadások növelésével, illetve a járvány hatásainak leginkább kitett szektorok részére biztosított beruházási támogatásokkal számol.

Összeszerelő üzem maradunkA gazdaságpolitikai célok között sincs meglepetés, családtámogatás, lakástámogatások, célzott adócsökkentések ígérete sorjázik a dokumentumban, de részletekben nem bővelkedik a program: a növekedést támogatja, hogy az adópolitika továbbra is a munkát terhelő adók csökkentésére, a vállalkozások terheinek mérséklésére, az adóbeszedés hatékonyságának növelésére és az adórendszer egyszerűsítésére helyezi a hangsúlyt. Nyoma sincs a programban azoknak a reformoknak, amely a közepes jövedelem, illetve a közepes fejlettség csapdájából való kitöréshez lenne szükség az oktatásban az egészségügyben, illetve az innovációban. Ráadásul a kormány láthatóan elkényelmesedett, hisz a járvány alatt is töretlen maradt a külföldi tőkebeáramlás: ám az országba bejövő új gyártási kapacitás továbbra is autógyártásba, akkumulátorgyártásba vagyis inkább az iparba érkezik. így viszont az ország az marad, ami: alacsony hozzáadott értéket termelő összeszerelő-üzem.

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök esti szintekkel összevetve a bankközi piacon.