Az oltások eredményességét bemutató táblázattal örvendeztette meg a kormány vasárnap a Facebook oldalára látogatókat. Vakcinánként azt mutatták be, hogy Magyarországon a kétszer Covid ellen oltottak közül hányan betegedtek illetve haltak meg. Az 1,4 millió kétszer oltott közül összesen 5714-en fertőződtek meg és 273-an vesztették életüket. (A vakcinánkénti adatokat lásd a mellékelt táblázatban).
A közlés érdeme, hogy tudjuk végre, mire alapozta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón elhangzott állítását, miszerint „a kínai Sinopharm jobb, mint a Pfizer, de a Szputnyik a legjobb.” Pozitívum, hogy a kormány publikált adatot, amelyekből az tűnik ki, hogy az oltottak ritkán betegszenek meg és halnak meg, azaz oltani hasznos. (Míg a vizsgálati időszakban mintegy 4,5 százalék esélye volt arra egy magyarnak, hogy megbetegedjen a koronavírus miatt, addig az oltottak között ez a kockázat csak mintegy 0,4 százalék volt.)
Mindezekkel szemben a közlésnek erős fogyatékossága, hogy ez az adatsor a vakcinák képességeinek összehasonlítására nem alkalmas. Így azt sem lehet leszűrni belőle, amit Gulyás miniszter eredményként összefoglalt - ezt egyébként Karikó Katalin is jelezte Facebook-posztjában. Az összehasonlítás fő korlátját az adja, hogy a vizsgált vakcinákat különböző időszakokban és erősen eltérő kockázati csoportokba tartozó embereken alkalmazták. (Lásd keretes írásunkat)
Fogyatékossága a táblázatnak, hogy nem tudni, hogyan álltak elő az adatok, azaz nem tekinthető tudományosan megalapozott közlésnek. A harmadik hiányossága, hogy aligha nyugtatja meg azokat, akik a Sinopharm vakcinával kapcsolatban felvetődött aggályok miatt személyes sorsukért aggódnak. A kínai vakcinánál eredetileg is az keltett bizonytalanságot, hogy a gyári adatközlés nyitva hagyta azt a kérdést, hogy időseknél elég jól működik-e az oltás.
Az elmúlt napokban sokan végeztettek tesztet, hogy kiderüljön, megfelelő számú antitest képződött-e szervezetükben az oltás után, ám sokaknál ez nem nyert megerősítést. Mivel pontosabb védettség-vizsgálat tömegesen nem elérhető, számukra az lenne a megnyugtató, ha látnák, hogy a nagyon idősek körében sem produkál lényegesen több, súlyos, végzetes kimenetelű esetet a Sinopharm. (Lehetséges, hogy ez így van, de ezekből az adatokból ez nem derülhet ki megnyugtatóan.)