Egy dologban ért egyet Palkovics László miniszterrel Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes a Fudan Egyetem budapesti campusával kapcsolatban, miszerint ő is tárgyalna. De ezzel ki is merült a közös halmaz. A főváros ugyanis azt kéri a kormánytól, hogy hozza nyilvánosságra a kínai egyetemmel kapcsolatos dokumentumokat, beleértve a stratégiai megállapodást is, de eddig erre nem sok szándékot mutatott a kormány. Másrészt a városvezetés ragaszkodik ahhoz, hogy egyetlen kollégiumi férőhellyel se legyen kevesebb a diákvárosban a korábbi tervekhez képest. Ez szintén nehezen megvalósítható, ha részben kollégiumi épületek helyén épülne meg a kínai egyetem.
De nemcsak a Fudanról nem egyeztet a kormány a fővárosi önkormányzattal. Mint Kiss Ambrus elmondta: elakadtak az elvonások kompenzációjáról szóló tárgyalások, a helyreállítási alapról szóló egyeztetésekből pedig csak egyet tartottak meg. A főváros összeállított és a kormánynak el is küldött egy hosszú projektlistát, ám az Orbán-kabinet egyet sem vett be a Brüsszelnek készített tervezetbe. Holott a kormányzati anyagban vannak olyan programok, amelyek indikációja némely budapesti javaslatnál is érvényesül, mint például a magas szállópor koncentráció, amelynek orvoslására kazáncsere-programot hirdetne a főváros, de ez sem került fel a kormány listájára.
Az 5900 milliárd forintos helyreállítási alap felhasználását célzó magyar tervezet túlságosan beton és vas központú. Ezzel nemcsak az a baj, hogy ettől nagyon megdrágulnak majd a beruházások, hanem az is, hogy a gazdasági hatás csak nagyon lassan csorog le a mikrovállalkozások és az egyének szintjére. Ennél sokkal gyorsabb hatást lehetne elérni olyan aktív munkaerőpiaci programokkal, amilyeneket a spanyolok indítottak. Ezek gyorsan elindíthatóak, az érintettek számára gyorsan elérhetőek, ráadásul a kereslet gyors fokozására alkalmas eszközök, szemben a nagyszabású építkezésekkel.
Jövő héten nyilvánosságra hozzák a főváros saját „oltás-hatékonysági” vizsgálatának eredményét. A fővárosi szociális és hajléktalanellátó intézményeinek 1414 lakóját és dolgozóját érintő kutatásban azt nézik meg, hogy a betegségen-oltáson átesettek vérében milyen mennyiségben termelődött védettséghez szükséges antitest. A főpolgármester-helyettes az első eredményeket nagyon biztatónak nevezte, ezek alapján az oltások működnek.
Kiss Ambrus a napokban tárgyalt Fónagy Jánossal államtitkárral a fővárosi hajléktalankórház Szabolcs utcai épületéről, amelynek eredményeként közös munkacsoportot hoznak létre, amely minden lehetséges opciót megvizsgál a kórház további működése érdekében.
Mint arról a Népszava korábban beszámolt a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tavaly nyáron bontotta fel az épület bérleti szerződését, hogy az épületet átadja a gyógyszerészeti intézetnek, amelynek belvárosi irodaházát négy éve jóval a piaci ár alatt Habony Árpád köre vásárolta meg az államtól. A hajlékatlankórháznak a hosszabbított határidőre április végéig kellett volna kiköltöznie, de Karácsony Gergely bejelentette, hogy nem hagyják el az épületet, mivel a fővárosnak nincs erre használható ingatlana. A határidőt ezután június végére tolták ki.