;

Európai Unió;Kína;Magyarország;Hongkong;

- A magyar kormány megvétózta a Kínát bíráló uniós nyilatkozatot

Magyarország azzal érvelt, hogy az EU-nak túl sok vitája van már Kínával.

Magyarország megvétózta az Európai Unió nyilatkozatát, amelyben kritizálta Kína nemzetbiztonsági törvényét – közölte névtelenül két diplomata a Reuters-szel. Szerintük hazánk ezzel valószínűleg aláássa azokat az erőfeszítéseket, amelyekkel az unió szembe szállhat Pekinggel szemben az egykori brit gyarmat szabadságjogainak korlátozása miatt.

A londoni székhelyű hírügynökség szerint a hongkongi emberi jogok érvényesítésében az EU célja Nagy-Britannia és az Egyesült Államok támogatása. Erről hétfőn tárgyaltak az uniós külügyminiszterek találkozóján, de nem született megállapodás. Egy magas rangú uniós diplomata szerint Magyarország azzal érvelt, hogy az EU-nak túl sok vitája van már Kínával.

Josep Borrell, az EU főképviselője még márciusban számolt be arról, hogy az éves jelentés alapján „2020 folyamán riasztó politikai romlásnak lehettünk szemtanúi Hongkongban”. – A Peking által bevezetett nemzetbiztonsági törvényt a demokráciapárti erők visszaszorítására, az ellentétek és a pluralizmus elfojtására, valamint az alapvető szabadságok megsemmisítésére használják. A demokráciapárti aktivisták tucatjainak letartóztatása ez év januárjában megerősítette, hogy ez a tendencia egyre gyorsul – emelte ki a főképviselő.

A Reuters megjegyezte, a brüsszeli magyar diplomaták nem kommentálták a vétót, korábban pedig „értelmetlennek” nevezték az uniós szankciókat. Azt is aláhúzták, hogy Magyarország nagy kedvezményezettje a kínai befektetéseknek.

– Peking hongkongi legfőbb képviselője a héten figyelmeztette a külföldi hatalmakat, hogy leckét kapnak, ha „a globális pénzügyi központ” megpróbál beavatkozni abba, hogy Kína hogyan irányítja a várost – írta a hírügynökség.

Vej Feng-ho és Áder János a Sándor palotában

Budapest az uniós szankciódöntést követően néhány nappal hivatalos látogatáson fogadta Kína védelmi miniszterét. A kínai lélegeztetőgépek, vakcinák beszerzésével és a Fudan Egyetem Budapestre költöztetésével a Népszava pedig többször is foglalkozott.   

Nem hinném, hogy van olyan tárgyilagos külpolitikai elemző, aki el tudja ma képzelni Ukrajnát a NATO tagjaként.