A műanyagok annyira beszivárogtak az életünkbe, hogy már szinte mindenhol ott lapulnak, a szervezetünkben is, hiszen mint megírtuk, egy kutatás megállapította, hetente egy bankkártyányi mennyiséget eszünk meg, egy másik tanulmány becslése szerint évente fejenként átlagosan legalább 50 ezer műanyagrészecskét eszünk meg és ennyit be is lélegezünk. Mivel mára már minden élőlény is ki van téve a műanyagszennyezésnek, és a tengerpartokon található hulladékok 85 százaléka műanyag, nem meglepő az a szomorú előrejelzés, hogy 2050-re több műanyag lesz az óceánokban, mint hal.
Az Európai Unió egyszer használatos műanyagokra vonatkozó irányelvének ellenére az előrejelzések szerint a műanyagtermelés egyre nőni fog. Ehhez a koronavírus-járvány is hozzájárul, és pandémia elvonta a figyelmet az egyre nagyobb veszélyt rejtő ökológiai krízisről is. A környezetszennyezés, az elpusztuló élőhelyek, a biodiverzitás soha nem látott mértékű csökkenése melegágyai a világjárványoknak. Az pedig, hogy a műanyagok 99 százalékát fosszilis energiahordozókból állítják elő, egyértelművé teszi, hogy a műanyaghasználat csökkentése a klímakrízis megoldásában is jelentős szerepet játszik – olvasható a Humusz Szövetség honlapján.
Mint írták, nem arról van szó, hogy minden műanyagból készült termék káros, sokszor hasznosak és akár életmentőnek is bizonyulnak. A gond az, hogy sokkal nagyobb mértékben használjuk, mint amennyire szükségünk lenne. Bár tartósak, sokszor csak egyszer használjuk. Műanyagzacskókból világszerte percenként egymillió darabot használunk, amelyeket nagyjából 25 perc használat után – jobb esetben – a kukába dobunk. Műanyag palackokból ugyanennyit fogyasztunk, míg műanyag-szívószálakból félmilliárd is elfogy naponta. naponta.
A műanyagok csökkentését szolgáló, Szakíts a műanyaggal! elnevezésű kampánnyal, mint írták, megmutatják azt is, van élet a műanyagokon túl is. A megoldás, bár egyszerű, sok akadálya van annak, hogy szakítani tudjunk a műanyagokkal. „Az információhiány mellett nagy problémát jelentenek még a műanyaglobbi zöldre festési kísérletei, valamint azok a tévhitek is, amelyek torzítják a műanyagokról, és főként az azok hulladékkezeléséről alkotott képet.” A szervezet a honlapján és a közösségi oldalain tippekkel és környezetbarát megoldások bemutatásával segít ellenállni a műanyagok kísértésének.