A vadon élő állat- és növényfajok mintegy 20 százaléka veszélyeztetett Franciaországban, és a helyzet romlóban van – figyelmeztetett egy szerdai közlemény.
A vadvilág szerdai világnapja alkalmából a francia Biodiverzitási Hivatal (OFB), a párizsi Természettudományi Múzeum (MNHN) és a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a fajok védelmére és az ember okozta károk csökkentésére szólított fel.
A három szervezet az IUCN veszélyeztetett fajokat nyilvántartó vörös listájának alakulását vizsgálta meg 2008 óta az országban.
Az arány magasabb a fészkelő madarak (32 százalék), az édesvízi rákok (28 százalék) és a kétéltűek (23 százalék) esetében. 187 faj teljesen eltűnt, több mint 2100 faj esetében nincs elegendő adat. Franciaország tengerentúli területein a helyzet különösen aggasztó.
Laurent Poncet, az MNHN kutatója szerint vannak „majdnem veszélyeztetett” fajok, ezek lesznek a jövőben a fenyegetett fajok, de ma még könnyen megmenthetők. Egyes csoportokat - a hüllőket, a kétéltűeket, az emlősöket, a madarakat és az anyaországi halakat - 2008 óta kétszer mérték fel.
A helyzet azért is aggasztó, mert ezek a fajok, vagyis a gerincesek részesülnek a legtöbb védelemben – tette hozzá.
Ha több adat állna rendelkezésre, valószínűleg még több faj kerülne a veszélyeztetett kategóriába Poncet szerint.
– figyelmeztetett Kirchner, aki mindemellett a remény két forrását is megtalálta, az egyik a közvélekedés változása, a másik az egyes fajok - a vidra, az alpesi kőszáli kecske vagy a barátkeselyű - védelmében elért sikerek.