;

Zöldzóna;Kína;majmok;arcfelismerő rendszer;

- Arcfelismerő technológiát fejlesztenek az arany piszeorrú majmok tanulmányozásához Kínában

Észleli és azonosítja az állatokat, sőt a viselkedésükről is gyűjt információkat az egyelőre kísérleti fázisban lévő, infravörös kamerákba épített rendszer.

Arcfelismerő technológiát fejlesztenek a kutatók egy Kínában honos ritka majomfaj, az arany piszeorrú majom tanulmányozásának megkönnyítésére. A hsziani Északnyugati Egyetem kutatóinak célja, hogy létrehozzák a Csinling-hegységben élő arany piszeorrú majmok egyedenkénti azonosítását lehetővé tevő adatbázist. 

A jelenleg még csak kísérleti fázisban lévő technológia nagyjából 200 példány azonosítására képes. „Hétszáz-nyolcszáz képet készítünk minden egyes majomról és az arcfelismerés jelenleg 94 százalékos hatékonysággal működik” – mondta Csang Ho, a kutatócsoport egyik tagja. Miután teljesen elkészült, a rendszert betelepítik a vadonban felállított infravörös kamerákba, és automatikusan észlelni fogja a majmokat, azonosítja őket és információkat gyűjt a viselkedésükről.

Az új technológia jelentősen meg fogja könnyíteni az arany piszeorrú majmok tanulmányozását, a kutatóknak ugyanis hagyományosan egy-két évbe telik mélyreható viselkedéselemzést végezni egy-egy kolóniában.

A Csinling-hegység nagyjából négyezer arany piszeorrú majomnak ad otthont. A tipikus falakó majom egész évben az erdőben él 1500-3300 méteres tengerszint feletti magasságban. Ritka szépségű bundáját sűrű, puha szőrzet alkotja. Feje búbja és farka sötét színű, testének többi része aranyvörös. 

Kovács Gergely a Magyar Kétfarkú Kutyapárt elnöke azt mondta, nagyjából hatvan helyen már megvan a jelöltjük.