Elutasította az Alkotmánybíróság (AB) Göd alkotmányjogi panaszát – derül ki a testület pénteki közleményéből. A település azt kifogásolta, hogy a kormány tavaly elcsatolta a településtől a Samsung-gyárat és környezetét, és ezzel komoly iparűzési adóbevételétől fosztotta meg a 2019 óta ellenzéki vezetésű várost. A kormány a „különleges gazdasági térséget” a fideszes többségű Pest Megyei Önkormányzat kezelésébe adta át. Mindezt az önkormányzati jogok kiüresítéseként és a működésük ellehetetlenítéseként értékelte Göd. Az AB viszont úgy látta: a kormánynak alkotmányos jogalapja van a gazdasági térségek kialakítására, illetve az adózás rendjének alakítására.
Az Alkotmánybíróság ugyanakkor megállapította: alkotmányos követelmény, hogy biztosítottak legyenek az önkormányzatok stabil működésének feltételei. „Siker, megyünk tovább” – értékelte ezt a kitételt Göd polgármestere, Balogh Csaba Facebook-oldalán. A bevételeinek jelentős részétől más kormánydöntések miatt szintén eleső Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely tegnap úgy kommentálta az AB döntését, hogy „a kormányzat még a veszélyhelyzetre hivatkozva sem vonhatja el kompenzáció nélkül a helyi adóbevételeket”, mert ez veszélyezteti a közszolgáltatásokat.
Míg az ellenzéki városvezetők optimisták, a gödi beadvány kidolgozója, Karsai Dániel ügyvéd, alkotmányjogász „szörnyűséges döntésről” beszélt, amelyet „egy előremutató ítélettel édesített meg” szerinte az AB. Hangsúlyozta, hogy a testület határozata sehol nem mondja ki, hogy kompenzálni kell az önkormányzatokat, csupán egy általános elvet szögez le. Karsai Dániel abban bízik, ha a többi önkormányzat is panasszal él, a következő eljárások világossá tehetik, meddig mehet el a központi hatalom a források elvonásában. Mint arról a Népszava elsőként beszámolt, már nem csak az ellenzéki vezetésű települések látják úgy, hogy teljes kompenzáció járna a kkv-szektor iparűzési adójának megfelezése miatt, így vélekedett a Megyei Jogú Városok Szövetsége is, ahol a fideszes polgármesterek vannak többségben.
Az AB levezetésének egyik érdekessége, hogy az indoklásban – tévesen – az szerepel, Göd az egyetlen település, ahol kialakítottak ilyen övezetet, pedig Mosonmagyaróváron is létrehozott egy hasonló térséget a kormány. A másik, hogy a kormányzati álláspontot rendszeresen megvédő Pokol Béla alkotmánybíró most úgy látta különvéleményében, hogy az ellenzéki Göd forrásainak elvonása az önkormányzati jogok kiüresítését eredményezi.