;

Oroszország;mérgezés;letartóztatás;hazatérés;Alekszej Navalnij;

- Jogerősen letartóztatásban marad Moszkvában Navalnij

Nem vitatták másodfokon a harminc napos előzetesről szóló korábbi döntést. Az orosz ellenzéki vezető „nagy törvénysértésnek” nevezte az eljárást.

Helybehagyta a Moszkva megyei bíróság csütörtökön Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus 30 napos előzetes letartóztatását.

Navalnijt január 17-én a moszkvai reptéren vették őrizetbe, amikor visszatért Németországból, ahol gyógykezelést kapott, miután augusztusban Oroszországban több nyugati laboratórium egybehangzó szakvéleménye szerint megmérgezték.

A politikust arra hivatkozva vették őrizetbe, hogy az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN) szerint megszegte egy rá korábban kiszabott, felfüggesztett börtönbüntetés feltételeit. A himki első fokú bíróság január 19-én rendelte el Navalnij előzetes letartóztatását.

Navalnij, aki videoösszeköttetés révén vett részt a csütörtöki tárgyaláson, az ellene indított eljárást „nagy törvénysértésnek” nevezte, amelynek célja az ő és mindenki más megfélemlítése.

„Nincs kétségem afelől, hogy amíg a repülőgépem Vnukovóból Seremetyjevóba repült, a cellát nekem itt a Matrosszkaja Tyisinában (a Matrózok Hallgatása nevű börtönben) már előkészítették”– mondta.

Navalnij arra utalt, hogy az őt Berlinből Moszkvába szállító járatot a leszállás előtt váratlanul az orosz főváros egyik repülőteréről a másikra irányították át. A tárgyaláson a politikus a vele történtekért azokat az embereket tette felelőssé, „akik 20 éve rabolják ki Oroszországot”. Hozzátette:

„Úgy gondolom, meggyőződésem és kijelentem: ők nem gazdái országunknak és nem is lesznek azok. Emberek milliói értenek velem egyet, és ne hagyják, hogy az országunkat ellopják tőlünk.”

 A politikus a tárgyaláson egyebek között kifogásolta, hogy fogva tartása kezdete óta csütörtökön konzultálhatott először az ügyvédjével.

Amint arról a Népszava is beszámolt, múlt szombaton sajtójelentések szerint a több mint 110 – mintegy 60 orosz és 50 külföldi – városra kiterjedő szombati megmozdulásokon a hatósági tilalom ellenére több tízezren vettek részt. A hatóságok háromezernél is több tüntetőt állítottak elő. Az aránytalan hatósági fellépés nemzetközi tiltakozást váltott ki.

Sergio Mattarella elnök szerdán megkezdte a konzultációkat az új kormány összeállításáról a politikai pártok vezetőivel egy nappal azután, hogy lemondott Giuseppe Conte miniszterelnök.