Zöldzóna;madarak;Atacama-sivatag;ürülék;

- Madárürülék tette termékennyé az Atacama-sivatagot

A guanó - vagy „fehér arany” - használata intenzívvé tette a mezőgazdaságot több ezer éve a világ legszárazabb sivatagában.

A tengeri madarak ürülékének, a guanónak tulajdonítható az Atacama-sivatagban az inkák előtt élő népek virágzó mezőgazdasága – állapította meg egy új tanulmány. A Nature Plants szakfolyóiratban megjelent kutatás a mai Chile északi részén 1000 és 1450 között kialakult népes települések fejlődésére világít rá.

A világ legszárazabb sivatagában évszázadokon át nagy mezőgazdasági rendszerek tartották fenn az inkák előtti kultúrákat. A Kolumbusz előtti időkből származó észak-chilei régészeti emlékek sokféle termény bőségére, fejlett földművelésre utalnak, amelyre azonban nehéz volt magyarázatot találni.

Francisca Santana-Sagredo és kutatócsoportja az Atacama-sivatag i. e. 1000 és i. u. 1800 közötti időszakából kukorica, chilipaprika, tök, bab, quinoa és helyi vadon termő gyümölcsök mintáit elemezte. Azt találták, hogy i. u. 1000 körül jelentősen megnőtt a mintákban a nitrogénizotóp szintje. Leginkább a kukoricára volt ez jellemző.

A kutatók elemeztek korábban publikált, a helyhez és időintervallumhoz köthető több mint 800 emberi maradvány izotópértékét is, és azt találták, hogy az emberi csontok kollagénjében hasonló tendencia figyelhető meg. Szignifikánsan nőtt a szénizotópok értéke is, ami a kukoricafogyasztás növekedésére utal a korszakban.

A világ növényrégészeti adatai között legmagasabb nitrogénizotóp-értéket a tanulmány szerzői a trágyaként használt tengerimadár-ürülék számlájára írják. A guanó - vagy „fehér arany” - használata intenzívvé tette a mezőgazdaságot és lehetővé tette a népességnövekedést, valamint a komplex társadalmi szerkezet kialakulását, ami általában nem jellemző extrém környezeti feltételek mellett.

Az országos tisztifőorvos sürgette az eddig még nem „oltakozó” egészségügyi dolgozókat, tegyék meg, mert a kampányidőszak nekik lezárul.