Első pillantásra meghökkentőnek, derült égből villámcsapásnak tűnhet az Orbán-kormány legújabb törekvése, vagyis az állami egyetemek – köztük már a nagy vidéki tudományegyetemek – futószalagon történő átadása vagyonkezelő alapítványok. Ez együtt jár azzal, hogy a „magánosított” intézmények kuratóriumaiba fideszes politikusok vagy a kormánypárthoz lojális üzletemberek kerülnek. Ám ha áttekintjük az elmúlt tíz év, sőt az azt megelőző időszak történéseit, talán nem is lesz annyira meglepő a végkifejlet.
Az már a kezdetektől fogva világos volt, hogy az Orbán-rendszer uralni akarja sok minden más mellett a felsőoktatást is. Ehhez viszont meg kellett gyengítenie az egyetemi autonómiát. Az egyik első lépés volt a szabad rektorválasztás megszüntetése, ami ellen az azóta megszelídített Magyar Rektori Konferencia is hevesen tiltakozott. Akkor – 2013 tavaszán – még úgy vélték, ha az egyetemek nem választhatják meg maguk felelős vezetőiket – helyettük a felsőoktatásért felelős miniszter dönt –, az akár morális válságot is előidézhet az intézmények irányításában.
A miniszteri önkény egyik legékesebb példája a Debreceni Egyetem jelenlegi rektora, Szilvássy Zoltán 2013-as megbízása volt, akinek kinevezését Balogh Zoltán miniszter annak ellenére terjesztette a köztársasági elnök elé, hogy az egyetem szenátusának kétharmada a másik jelölt, Paragh György pályázatát támogatta. Előrelátó döntés volt: a Debreceni Egyetem most szó nélkül veti alá magát a kormányzati akaratnak.
Majd jött a kancellári rendszer, ami kettős irányítást hozott létre az egyetemek élén: a rektor csak az „akadémiai ügyekért” felel, minden más – az intézmény működtetése, gazdasági, pénzügyi helyzete, jogi, igazgatási, munkaügyi tevékenysége – a miniszter által kijelölt kancellár hatáskörébe tartozik. Mindezt úgy kényszerítették rá a felsőoktatásra, hogy a Fidesz 2005-ben – amikor Magyar Bálint SZDSZ-es tárcavezető gazdasági tanácsokat akart a szenátusok mellé – az autonómiát védve hevesen ellenezte, hogy az egyetemeken külön szerv foglalkozzon a vagyongazdálkodással. Tíz évvel később viszont már nem elégedtek meg a kancellári rendszer bevezetésével, az egyetemek nyakába ültették az öttagú konzisztóriumokat is, amelyekbe három tagot – a rektor és a kancellár mellé – a felsőoktatásért felelős miniszter delegál.
Még ezen felül is akadt jó pár, az egyetemi autonómia felszámolásának irányába tett „apróbb” lépés, mint a tandíjmentes férőhelyszámok központi meghatározása; szakok, képzések törvényi erővel, ideológiai alapon történő megszüntetése; a felsőoktatás minőségbiztosításáért felelő Magyar Akkreditációs Bizottság szerepének gyengítése, a kormány világnézetével ellentétes értékeket valló Közép-európai Egyetem (CEU) elüldözése.
A közvetlen politikai-állami befolyás azonban még mindig nem lehetett teljes; a rektorok például még mindig inkább egyetemi emberek, mint politikusok. Így jutottunk el odáig, hogy nemsokára az állami egyetemek többsége az Orbán-kormány által alapított vagyonkezelő alapítványok kezében kerül, amelyek legfőbb döntéshozó testületeiben, a kuratóriumokban ott ülhetnek egykori és jelenlegi fideszes miniszterek, államtitkárok, kormánybiztosok, polgármesterek, országgyűlési képviselők, a kormány holdudvarába tartozó gazdasági szereplők (erről lásd keretes írásunkat).
Ha még visszább lapozunk a legújabb kori politikatörténet könyvében, kiderül: az egyetemek elfoglalásával a miniszterelnök egy több évtizedes hibát korrigál. Orbán Viktor 2002-ben megjelent politikai életrajzában – amit Debreczeni József írt – olvasható egy részlet, amelyből kiderül, hogy a Fidesz első embere már 1994-ben is hibának tartotta, hogy Antall József miniszterelnök a rendszerváltás után nem épített ki egy „világos infrastruktúrát a jobbközép politikának”, amely a kormány bukása esetén – ami be is következett 1994-ben – „materiális örökségül” szolgálhatott volna.
„Nincs egy tanszék ebben a nyavalyás országban, ahol azok az emberek ülnének ma, akik szellemileg egy kormányváltást elő tudnának készíteni. Nincs egy lap. (...) Nincs se rádió, se tévécsatorna. Egy sincs” – panaszolta Orbán Debreczeninek 1994 nyarán. Tanult a hibából: akár lesz jövőre kormányváltás, akár nem, most már van lap is, rádió is, tévé is, „tanszék” is. Nem is egy.
Alapítványosított egyetemek kuratóriumainak tagjaiBudapesti Corvinus Egyetem
Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány
- Hernádi Zsolt kuratóriumi elnök, MOL elnök-vezérigazgató
- György László, ITM államtitkár
- Lánczi András rektor
- Martonyi János, volt külügyminiszter
- Palotai Dániel, MNB volt ügyvezető igazgatója
- Csák János, a MOL-csoport korábbi elnöke, volt nagykövet (2011-2014)
Állatorvostudományi Egyetem
Marek József Alapítvány
- Náray-Szabó Gábor kuratóriumi elnök, akadémikus
- Bajkai István, országgyűlési képviselő (Fidesz)
- Fazekas Sándor, vidékfejlesztési miniszter
- Gönczi Gábor, Állatorvosi Kamara elnöke
- Sótonyi Péter rektor
Miskolci Egyetem
Universitas Miskolcinensis Alapítvány
- Varga Judit kuratóriumi elnök, igazságügyi miniszter
- Kriza Ákos, korábbi miskolci polgármester (Fidesz) – elhunyt
- Marie-Theres Thiell, ELMÜ-ÉMÁSZ igazgatósági elnök
- Kovács Erika, MNB Pénzügyi Békéltető testület elnöke
- Fükő László, BOSCH gyárigazgató
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány
- Böszörményi-Nagy Gergely kuratóriumi elnök, a (korábban állami) Design Terminal innovációs ügynökség vezetője
- Fülöp József rektor, a hazai kreatívipar miniszteri biztosa
- Kopek Gábor fotográfus, miniszteri biztos, a MOME korábbi rektora
- Scheer Sándor, a Market Építő Zrt. vezérigazgatója
- Szemerey Szabolcs, a Kecskeméti Duális Oktatás Zrt. korábbi vezérigazgatója, Kecskemét polgármesterének, Pataki Klaudiának (Fidesz) férje
Neumann János Egyetem
Neumann János Egyetemért Alapítvány
- Csizmadia Norbert kuratóriumi elnök, a Nemzetgazdasági minisztérium egykori államtitkára, az MNB korábbi ügyvezető igazgatója
- Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke (Fidesz)
- Gaál József, Kecskemét alpolgármestere (Fidesz)
- Nagy Zoltán közgazdász, a Phoenix Mecano Kecskemét Kft. ügyvezetője
- Bánkuty Tamás József, a Nemzetgazdasági Minisztérium korábbi osztályvezetője
Soproni Egyetem
Soproni Egyetemért Alapítvány
- Csányi Sándor kuratóriumi elnök, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója
- Zambó Péter, erdőkért és földügyekért felelős államtitkár
- Ugró Sándor, a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatója
- Macsek Lajos, a Vértesi Erdő Zrt. vezérigazgatója
- Csóka Péter, a FAO Erdészeti Bizottságának elnöke
Széchenyi István Egyetem
Széchenyi István Egyetemért Alapítvány
- Knáb Erzsébet kuratóriumi elnök, az Audi Hungaria Zrt. személyügyért és szervezetért felelős igazgatósági tagja
- Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter
- Dézsi Csaba, Győr polgármestere (Fidesz)
- Bokor József, az MTA tagja
- Sárai-Szabó Tamás, a győri Szent Mór Bencés Perjelség perjele
Színház- és Filmművészeti Egyetem
Színház- és Filmművészetért Alapítvány
- Vidnyánszky Attila kuratóriumi elnök, a Nemzeti Színház igazgatója
- Világi Oszkár, a MOL igazgatósági tagja
- Bacsa György, a MOL-csoport stratégiai ügyvezető igazgatója
- Rátóti Zoltán színész, rendező, az M1 és a Duna TV „hangja”
- Lajos Tamás operatőr, producer
Szent István Egyetem (februártól: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem)
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány
- Csányi Sándor kuratóriumi elnök, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója
- Nagy István agrárminiszter
- Lázár János kormánybiztos, korábbi Miniszterelnökséget vezető miniszter
- Bedő Zoltán agrármérnök, akadémikus
- Horn Péter agrármérnök, akadémikus, a Kaposvári Egyetem korábbi rektora
Földdel együtt vihetik az egyetemetA Debreceni Egyetem vezetése – a vidéki tudományegyetemek közül elsőként – múlt pénteken jelentette be, hogy az egyetemi szenátus ellenszavazat nélkül elfogadta a modellváltás kezdeményezéséről szóló javaslatot.
Vagyis az intézmény már idén alapítványi fenntartásba kerülhet.
Ha ez megtörténik, egy hatalmas állami földterület is magántulajdonba kerül: úgy tudjuk, hogy az itteni agrárképzésnek és kutatásnak köszönhetően maga az egyetem több száz hektáros földterülettel rendelkezik, ami jelentős értéket képvisel. Tehát a magánosítással ezek a földek is kikerülnének az állam fennhatósága alól. Fábián István, az egyetem korábbi rektora, jelenleg tanára – hangsúlyozva, hogy nem konkrétan Debrecenre, hanem általában a felsőoktatásban most zajló folyamatokra reflektál – lapunknak azt mondta: az átláthatatlanság az egyik legnagyobb gond az egyetemek alapítványba adásával, s az, hogy a jelenlegi hatalom évtizedekre bebetonozza magát az intézményekben.