;

Nagy-Britannia;Egyesült Államok;büntetőeljárás;wikileaks;Julian Assange;

- Brit logika: nem adják ki Assange-t, de továbbra is fogva tartják

A londoni büntetőbíróság hétfőn a WikiLeaks alapítójának öngyilkosságától tartott, szerdán már a szökésétől.

Julian Assange „késztetést érezhet” arra, hogy a még le nem zárult kiadatási eljárás elől megszökjön, ezért nem engedélyezte szerdán a londoni központi büntetőbíróság a WikiLeaks alapítójának szabadlábra helyezését.

Védői óvadék ellenében kezdeményezték ezt, mert szerintük Londonban, a Belmarsh börtönben, ahol Assange-t fogva tartják, védencüknek méltatlan körülmények között kell várnia a kiadatási eljárás végét, és fennáll annak a veszélye is, hogy koronavírus-fertőzést kap.

A bíró szerint ugyanakkor a Belmarsh viszonyai össze sem hasonlíthatók azokkal a rendkívül kemény körülményekkel, amelyek Assange-ra kiadatása esetén az amerikai börtönökben várnának.

Mint arról a Népszava is beszámolt, a bíróság hétfői, nem jogerős döntése szerint azonban a brit kormány nem adhatja ki az Egyesült Államoknak Julian Assange-t. A tanácsvezető bíró a döntés indoklásában akkor azt közölte: reális kockázatot lát arra, hogy Assange az amerikai vizsgálati fogságban öngyilkosságot követ el.

A WikiLeaks portál alapítóját az amerikai bűnüldöző hatóságok bizalmas amerikai kormányzati dokumentumok kiszivárogtatása miatt körözik, és kérték kiadatását Londontól. 

Az amerikai kormányzat 2020 júniusában bővítette a 18 pontból álló vádiratot, pontosabban a vádpontok megalapozását terjesztették ki. Azt róják az újságíró terhére, hogy az amerikai hadsereg egyik volt hírszerzési elemzőjével, Chelsea Manninggal szőtt összeesküvést titkosított adatok és információk megszerzésére és kiszivárogtatására a WikiLeaks oldalain 2010-ben.

Az ausztrál állampolgárságú, 49 éves Assange portálja hozzávetőleges becslések szerint csaknem 500 ezer titkos amerikai diplomáciai táviratot szerzett meg, és az elmúlt években ezek jelentős részét átadta médiapartnereinek. Védői szerint a WikiLeaks-portál alapítóját az Egyesült Államokban akár 175 év börtönre is ítélhetik.

Az amerikai hatóságok ugyanakkor jelezték, hogy Assange-nak kiadatása és elítélése esetén nagy valószínűséggel 4-6 évet kellene rács mögött töltenie. Az Egyesült Államok már bejelentette, hogy fellebbezést nyújt be a kiadatás megtagadásáról szóló londoni bírósági végzés ellen.

A békés kormányellenes tüntetők többségét szabadságvesztésre, súlyos bírságokra ítélték, jelenleg 19 újságíró is börtönben van.