Zöldzóna;Washington;óriáspanda;

- Még három évig maradnak az óriáspandák Washingtonban (videó)

Húsz év után meghosszabbították a háromtagú család kölcsönszerződését.

Három évig marad még Washingtonban a Nemzeti Állatkert óriáspanda-családja, miután az intézmény meghosszabbította a kínai kormánnyal kötött hosszútávú kölcsönszerződését. A megállapodás értelmében a három pandának - az augusztusban született Hsziao Csi Dzsinek és szüleinek, Mej Hsziangnak és Tien-Tiennek - 2023 végén kell hazatérnie Kínába.

„Biztosan keserédes lesz a búcsú” – mondta az állatkert szóvivője, Annalisa Meyer a trió távozására utalva, ugyanakkor hozzátette, hogy a felek várhatóan új megállapodást fognak kötni, ha eljön az idő. „Szinte biztosak vagyunk benne, hogy a pandaprogramunk folytatódni fog” – jegyezte meg Meyer.

A washingtoni Nemzeti Állatkert és a pandák története 1972-ig nyúlik vissza, amikor a kínai kormány egy pandapárt ajándékozott az intézménynek Richard Nixon elnök Kínában tett történelmi jelentőségű látogatásának emlékéül. Az állatkert látogatói rajongtak a két pandáért, amelyeknek azonban sajnos egyetlen kölyke sem maradt életben. A pandáknál gyakori a halvaszületés és a vetélés. A pár nőstény tagja 1992-ben, a hím 1999-ben pusztult el.

A most 22 éves Mej Hsziang és a 23 éves Tien-Tien csaknem pontosan 20 évvel ezelőtt, 2000 decemberében érkeztek Washingtonba egy hosszútávú kölcsönszerződés részeként. A felnőttkort megélő három kölyküket hároméves korukban Kínába szállították. Negyedik utódjuk, a háromhónapos Hsziao Csi Dzsi, akinek neve Kis Csodát jelent, hálaadáskor tette meg az első lépéseit.

Az óriáspandák a vadonban 15-20 évig, míg fogságban 25-30 évig is elélnek.

A nagyközönség egyelőre csak az állatkert úgynevezett pandakameráján keresztül követheti nyomon a kis család mindennapjait, ugyanis az intézmény novemberben újra bezárta a kapuit a koronavírus-járvány miatt.

Nem lehet mit tenni, ha pont az ő vállalkozása a legalkalmasabb egy közpénzes feladat elvégzésére.