Facebook;Révfülöp;

Révfülöp

- A Halálcsillag robotosai

Egyetlen éjszaka alatt kétszer fordult meg a világ a Révfülöp Facebook-csoportban. Egy adminisztrátor sokak kérésére törölte a közösséget kormánypropagandával nyomasztó Fidesz-trollt. „A forradalom éjszakáján” így visszakerülhetett a csoportba a korábban kizárt mintegy ötven tag, akiknek bűne annyi volt, hogy szót emeltek a kéretlen agitpropaganda-akciók ellen, illetve szótlan családtagjai, gyerekei voltak a „száműzötteknek”. Egy „birodalmi moderátor” azonban megmaradt: törölte a „köztársasági admint”, visszavette a Fidesz-trollt, aki ismét likvidálta az ellenállókat. 2020 ősze, Halálcsillag kontra Révfülöp kereskedelmi kisbolygó.

„Nyers, fizikai erőszak. Ezt éreztem, amikor kidobott a csoportból. Egy jófiú-szerepben tetszelgő, de arrogáns, párthívő emberről van szó, aki minden vitában leszívta az ener­giáin­kat. Nincs köze Révfülöphöz, mégis lenyomja a csoportot, és eladja a pártpropagandát. Egy kocsmában, nyílt vitában nem tehetné ezt meg, mert nem tudná maga mellé állítani a közönséget, és nem tudna elbújni, ha erőt akarna fitogtatni. Végtelenül szomorú vagyok” – idézi az elmúlt hónapok érzéseit Ellenberger Rita, egy brit telekommunikációs cég szakembere.

Bumfordi agitprop

Orbán Viktor országlása alatt kormányzati stratégia lett a másként gondolkodók emberi mivoltának megsemmisítése. A Nemzeti Együttműködés Rendszerében magyar az, aki egyetért a kereszténydemokrácia állam- és családmodelljével. Aki nem, az ugyan szabadlábon és életben maradhat, de a rezsim tesz róla, hogy kevesebbnek érezze magát. Nem csoda, hogy ez a „központi kirekesztősdi” leszivárgott a végekre is. Oda, ahol átlagemberek dolgoznak, szeretnek, boltba és játszótérre járnak – jelesül Révfülöpön a Ró­zsakertbe.

Fidesz-bicepsz a Facebookon – ezzel a címmel írtunk riportot augusztusban arról, hogy Szakonyi Balázs, a Fidesz–KDNP Balaton-felvidéki – tapolcai születésű, Badacsonytomajban élő, Sümegen dolgozó – erős embere (valóban ki van gyúrva) és egykori tapolcai alelnöke betette a lábát az 1300 tagot számláló Révfülöp-csoportba. Ez a láb hamar kellemetlen lett (és kilógott), mert az általa biztosított ajtórésen sétáltak be Fenyvesi Zoltán parlamenti képviselő (Fidesz) posztjai. Bumfordi politikai üzenetek taroltak ott, ahol korábban helyi nevezetességek, érdekességek, praktikus információk és – a község isteni fekvése okán – szépséges fotók forogtak. Grozdits Károly író-szerkesztő szóvá tette ezt, és az egysíkúvá váló kommunikációt a Balaton-part fideszes lerablásáról szóló momentumos aláírásgyűjtés hírével ellenpontozta. Egyszer. Ugyan Grozdits mondandójának volt helyi aktualitása (szemben a ­Fenyvesi-posztokkal), Szakonyi tö­rölte a tartalmat – a szerzőjével együtt – a csoportból. Aki ezt szóvá tette, és kulturált moderálást szorgalmazott, ugyanígy járt. És még sokan mások.

Hosszú törlések éjszakája

Október 26-án azonban történt valami. A csoport szabályszerű működését felügyelő tizenhárom moderátor közül az egyik, Cziráki Zsuzsanna képbe került, és megelégelte a Fidesz-troll rombolását. „A mai nap folyamán több tag kérésére kizártam a csoportból Szakonyi Balázst. Nincs helye a politikának. Feloldottam a tiltás alól több mint 50 embert, sajnos nem tudom, miért történt a tiltásuk. Én kérek bocsánatot, hogy nem figyeltem oda, hogy olyan ember irányítja a csoportot, akinek csak politikai érdekeltségei vannak” – fogalmazott bejegyzésében.

Zsuzsanna 46 évig élt Révfülöpön, s bár most már külföldön dolgozik, mindig révfülöpi marad. „Sokáig nem igazán voltam tisztában vele, mit jelent az adminisztrátorság, s hogy ki és miért tett meg engem erre a feladatra. Nem a virtuális térben élem az életemet, így nem vettem észre, hogy az elmúlt hónapokban elutalta a csoportot egy politikai aktivista. Amikor felhívták rá a figyelmemet, cselekedtem, de véletlenül sem akartam olyanokat is kizárni, akik valóban révfülöpiek, és csak azért sem akartam kizárni senkit, mert kormánypárti. Egy település sokszínű, sokfélék vagyunk, így van ez rendjén. De óvatlan voltam, Szakonyi úr visszatért, és öt óra leforgása alatt a csoporton kívül találtam magam” – emlékszik Zsuzsanna. Pedig a posztja alatt Gajdos Attila figyelmeztette, mindkét Szakonyi-accountot ki kellene zárni, és az óvatosság – mint utólag kiderült – helyénvaló lett volna, a troll ugyanis számos „hivatalos” profillal vitézkedik a Facebookon, és sokak szerint az se volna furcsa, ha kamuprofilokkal is rendelkezne.

Szakonyi a hosszú törlések éjszakáján kirúgott tíz moderátor-adminisztrátort is, és az új csapatot alaposan megrostálta. Öten maradtak, egy turisztikai attrakció (Balatoni Rózsakert), és a trollon kívül három létező személy. Kiválasztásukkor előny lehetett, ha valaki az Ország­gyűlés hivatalában személyi titkár és Orbán Viktorral, Gulyás Gergellyel közöl közös fotót (K. A.); tapolcai közalkalmazott és a kormányfő, Rákay Philip, illetve Fenyvesi posztjait osztja (M. A.); vagy egyszerűen csak lelkes Fidesz-fan. Egyikük felbukkant tagként az új Révfülöp-csoportban is. Grozdits Károly meg is kérdezte egy posztban, nem írva le a nevét: ilyen előzmények után vajon mi motiválhatja? K. K. ezt nem vette jó néven, bocsánatkérést követelt, befolyásos ismeretségi körét emlegette és perrel fenyegetett. Állította, nem tudott a kizárásos előzményekről. Most már tud, de tenni semmit nem tesz.

A szívecske visszavág

A kérdéseket (ahogy Szakonyi Balázsnak és Fenyvesi Zoltánnak is) az adminoknak is feltettük: milyennek látják a szerepüket a civil Facebook-csoport politikai leuralásában és az ötven révfülöpit megalázó kizárási folyamatban? Nem kaptunk választ egyiküktől sem. Amint arra sem, pont így képzelték-e a Nemzeti Együttműködés Rendsze­rét? (Feny­vesi képviselő augusztusban azt írta kérdéseinkre, nem nézegeti tartalmainak a megosztásait. „A sajtószabadság és a véleménynyilvánítás szabadsága, hogy mely magánszemélyek és civil szervezetek kivel szimpatizálnak, kinek az oldalait és bejegyzéseit kedvelik, osztják meg.” Miután a troll ténykedése a szólásszabadsággal ellentétes, valamint rossz fényt vet ­Fenyvesire, ezért két dolgot kérdeztünk: fellép-e valamilyen módon Szakonyi ellen; Fidesz-munkatársként dolgozik-e a troll?)

Mindezek után mit volt mit tenni, a békés, politikamentes virtuális térre vágyó révfülöpiek új csoportot alapítottak Révfülöp (vagyis szív emoji) néven. Erre Szakonyi Révfülöp -re, vagyis két szívecskére emelte a tétet. És hát mi tagadás, ebben igaza van: Révfülöp valóban kétszer szívott. De talán nem kell jedikard hozzá, hogy letegye a fegyvert a troll. Csak szív, egy.

A kormánypropaganda siófoki üzelmeiA hatalom az utóbbi évtizedben alaposan bevásárolt a médiapiacon, így fejtörést leginkább a közösségi médiumok okoznak a kormányzat kommunikációs stratégáinak. Hogy a social media hírfolyamában is kellő súllyal jelenjenek meg a helyi fideszes üzenetek, hatalmas mennyiségben készültek a különböző fiktív és trolloldalak – amelyek felismerhetően helyi fideszesekhez köthető tartalmakkal kellemetlenkednek. Különösen az ellenzéki vezetésű településeken pezsdült meg a trollaktivitás. A Fidesz számára a neuralgikus városok egyike Siófok, ahol Lengyel Róbert (független) politikai előélet nélkül ült a polgármesteri székbe 2014-ben – a szavazás csaknem kétharmados fölénnyel söpörte el a húszévnyi Fidesz-rezsimet. Tavaly a Becsülettel Siófokért Egyesület színeiben (az ellenzéki pártok támogatásával) újrázott Lengyel, aki olyannyira tüske volt a hatalom körme alatt, hogy a kampányban még a Bayer Zsolt- és Huth Gergely-féle Sajtóklub helyi kiadását is bevetették ellene. Vendégeskedett a műsorokban a KESMA egyik főszerkesztője, Lengyel János is, aki túlmozgásos pártosságával régi (pártállami) időkbe szerkesztette vissza a megyei napilapot. Aminek mondandóját számos kormányzati álhíroldal támogatta: ütötte például az ellenzéket a Siófok Hírei, a Siófok Ma, a Siófok Főtér. Fent nevezett oldalak egyike ilyen gondolatokkal operál: „Ha ennyire hiányolják Potocskánéék (a Jobbik képviselője – a szerk.) az orvoSokat (sic! – a szerk.), megkérdezhetnék a nemzet Ferijét, hogy ugyan miért kellett elüldöznie őket az országból. De nem teszi, helyette megint a védekezést akadályozzák álhírgyártással.” Kocsis Máté se mondta volna szebben.

Korrupcióval átitatott eszközbeszerzési ügyek, téves kommunikáció miatti gyógyszerhiány, romos egészségügyi rendszer és több százezer fertőzött – a johannesburgi Mia Malan (képünkön), a Bhekisisa többszörösen díjazott alapító-szerkesztője mesélt lapunknak a Dél-afrikai Köztársaságban tapasztaltakról. Az országban 757 144 igazolt koronavírus-fertőzöttet tartanak nyilván, és eddig 20 556 életet követelt a kór. Mostanra azonban harmadannyi az aktív fertőzött, mint Magyarországon. Megnéztük, mire volt elég a világ egyik legkomolyabb szigorítása.