A csaknem 200 királynőt rejtő fészket eltávolították, a rovarokat megsemmisítették a kutatók, ám úgy vélik, hogy további fészkek lehetnek a térségben. „Sosem lehetünk biztosak abban, hogy az összeset megtaláltuk” – mondta Sven-Erik Spichiger, Washington állam mezőgazdasági hivatalának kutatója egy sajtótájékoztatón kedden.
Az ázsiai óriás lódarázs (Vespa mandarinia) betolakodó fajnak számít Észak-Amerika nyugati partvidékén. A Japánban és Dél-Koreában honos méretes rovarok komoly fenyegetést jelentenek a háziméhekre: mindössze néhány óra alatt egész kolóniákat képesek lemészárolni. Erős fullánkjuk és mérgük miatt az emberre is veszélyesek lehetnek – írta a BBC hírportálja.
A fészket október 24-én egy fából szedték ki Blaine-ben, közel a kanadai határhoz. A szakemberek először karanténba helyezték a 22 centiméter átmérőjű fészket és csak 24 óra elteltével nyitották fel.
Csaknem 500, a fejlődés különböző szakaszaiban lévő rovart számoltak össze odabent, köztük 112 dolgozót és majdnem 200 királynőt. A rovarokat elpusztították.
Spichiger szerint lehetséges, hogy néhány királynő még a fészek eltávolítása előtt kirepült, ugyanis a környéken három példányt is találtak a fészek elszállítása után. A kutató ugyanakkor hangsúlyozta, „pont időben” érkeztek ahhoz, hogy megakadályozzák a királynők többségének kirajzását, és hogy sikeres párosodást követően idővel új kolóniákat hozzanak létre.
Spichiger szerint a rovarok a nemzetközi kereskedelem révén kerülhettek a térségbe. „Soha nem fogjuk megtudni, hogyan érkeztek ide, lehet, hogy valamilyen járművön, faforgácsba vagy szalmabálákba rejtőzve” – jegyezte meg a kutató.
Spichiger szerint az ázsiai óriás lódarazsak
A washingtoni Smithsonian múzeum szerint évente nagyjából 40 ember halálát okozzák az óriás lódarazsak Ázsiában.
Az ázsiai óriás lódarazsakat tavaly decemberben észlelték először a Washington államban található Blaine-ben. Mint megírtuk, októberben úgy sikerült az első ismert fészkek nyomára bukkanniuk a szakembereknek, hogy több példányra fogselyemmel rádióadót erősítettek, és az egyik hazavezette őket. A kosárlabda méretű fészekben 100-200 darázs lehetett. A hatóságok közölték, kivágják a fát, amelyben a fészek volt, és megvizsgálják, hogy távoztak-e korábban királynők, amelyek újabb fészkeket alapíthattak. Tavaly decemberben a kanadai Vancouver-szigeten fedeztek fel és pusztítottak el egy fészket.