Franciaország;Mohamed-karikatúrák;Kuvait;Charlie Hebdo;AL-Azhar;

- Több muzulmán állam is bojkottot hirdetett a francia termékek ellen

Többször tüntettek már az arab világban a Mohamed-karikatúrák miatt.

Egyre jobban elmérgesedik Franciaország és több muzulmán állam viszonya. Komoly diplomáciai konfliktus kerekedett a hétvégén abból, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök hétvégén azt közölte, „pszichiátriai kezelésre” kell beutalni Emmanuel Macront a francia elnöknek az iszlám szeparatizmussal szemben bejelentett intézkedései miatt, illetve azért, mert a 18 éves csecsen fundamentalista által megölt tanár, Samiel Paty szerdai búcsúztatásán azok mellé állt, akik be akarják mutatni a hírhedt Mohamed-karikatúrákat. Párizs válaszként visszahívta Ankarába akkreditált nagykövetét, Jean-Yves Le Drian külügyminiszter pedig úgy foglalt állást, hogy a török kormány gyűlöletpropagandát folytat.

Más arab országok is Párizs ellen fordultak. Kuvait az Al-Kabasz című lap szerint bejelentette, hogy 50 élelmiszerhálózatnál leveszik a polcokról a francia mezőgazdasági termékeket és kozmetikumokat. Hasonló döntés született Katarban is, ahol a szupermarketekben nem lesznek elérhetőek a francia termékek. (Az ügy pikantériája, hogy a francia labdarúgó kirakatcsapat, a Paris Saint-Germain katari tulajdonban van.) Jordánia fővárosában, Ammanban a francia tejtermékeket távolítják el az üzletekből. A Twitteren felszólították az embereket arra, tartózkodjanak a francia termékek vásárlásától, s felsorolják az érintett francia cégek nevét. Ugyanakkor a jordániai külügyminisztérium Ankaránál jóval visszafogottabb nyilatkozatot tett közzé, eszerint a Mohamed-karikatúrák megsértik a muzulmánok érzéseit. Tüntetések voltak Ciszjordániában a francia elnökkel szemben, akit Nábluszban egy plakáton ugató kutyához hasonlítottak. Gázában a Hamász közleménye szerint a „vallások támadása nem a véleménynyilvánítás jelentik, hanem a gyűlölet kultúráját népszerűsítik.”

Az Iszlám Konferencia Szervezete (OIC) elítélte a szatirikus karikatúrák közlését, ez a magatartás „árt a muzulmán-francia kapcsolatoknak” – hangzott a közlemény. Hasonló figyelmeztetést fogalmazott meg a kairói Al-Azhar Egyetem. Az egyiptomi főváros főimámja, Ahmed Al-Tadzsib pedig szisztematikus, az iszlámmal szembeni politikai kampányról tett említést.

A Mohamed-karikatúrák már több ízben vezettek erőszakos tüntetésekhez az iszlám világban, 2006-ban összesen 150-en vesztették életüket az akkori megmozdulások során. Előzőleg a dán Jyllands-Posten című lap hozta le a rajzokat. 2015 januárjában pedig iszlám szélsőségesek támadták meg a karikatúrákat szintén közlő Charle Hebdo lap szerkesztőségét, 12 embert mészároltak le.

Macron elnök vasárnap megerősítette: nem tűri a gyűlöletbeszédet. Mint a Twitteren fogalmazott, mindig az emberi méltóság és a demokratikus értékek oldalára állnak. Üzenetét angol és arab nyelvre is lefordították.

Ciprus felfüggesztette, Málta mentegeti úgynevezett „útlevél-programját”, amely miatt az EU kötelezettségszegési eljárást indított a két földközi-tengeri tagállama ellen.