Kúria;Országos Bírói Tanács;Varga Zs. András;

- Főbíró a láthatáron

Az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága (OIB) 2020. október 8-án meghallgatta az Áder János köztársasági elnök által a Kúria elnökének javasolt dr. Varga Zsolt Andrást. A testület a jelölt személyét 9:2 arányban, tartózkodás nélkül támogatta. A Kúria új vezetőjének 2021. január 1-től kell betöltenie hivatalát, amelyre az Országgyűlés kilenc évre választja meg.

2020. október 9-én az Országos Bírói Tanács (OBT) – törvényi felhatalmazás alapján - meghallgatta dr. Varga Zsolt Andrást, és előzetesen véleményt nyilvánított: 1 igen, 13 nem szavazattal, tartózkodás nélkül a jelölt a Kúria elnökévé történő megválasztását nem támogatta. Az Országos Bírói Tanács 14 bíró tagját a bírók küldöttértekezlete a küldöttek közül titkosan, szavazattöbbséggel választja meg.

Az nem kérdés, hogy dr. Varga Zs. András lesz a Kúria elnöke. 133 támogató szavazat kell hozzá a T. Ház plenáris fórumán, a Fidesznek meg éppen 133 „bátor” embere üldögél a Parlamentben, és parancsra cselekszik. De egy részletre azért felhívom a figyelmet. Az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága egy nappal előbb – október 8-án - döntött a jelölt támogatásáról, mint a szakmai testületként számon tartott Országos Bírói Tanács az aspiráns elutasításáról. Világosan látszik, hogy a parlamenti testület annyira sem becsüli az OBT tagjait, hogy véleményüket megismerje. Nem arról beszélek, hogy elfogadja, de azt nehezményezem, hogy az OBT gyakorló bírói karának álláspontjára a Fidesz képviselői egyáltalán nem is kíváncsiak, és már a látszatra sem adnak. Minek is? A Kúria új elnökének személyéről az Áder-Orbán kettős korábban döntött, teljesen mindegy, hogy a különféle bizottságok, tanácsok és testületek mit gondolnak a jelölt alkalmasságról. Ezt is jól lezsíroztuk, ugye, Janó? Persze, Főnök, csak a parlamenti parádét zavarjátok le gyorsan.

Jövő év elejétől a bírói hierarchia csúcsát jelentő posztot tehát egy olyan ember tölti be, akit a többezres bírói kar által választott testület (OBT) nem támogat. Hatalma biztosan lesz, respektusa nem valószínű.

Október 9-én a 14 tagú OBT elsöprő többséggel úgy döntött, hogy nem támogatja dr. Varga Zsolt András legfőbb bíróvá való jelölését. Határozatukat úgy hozták, hogy megismerték a jelölt szakmai önéletrajzát, meghallgatták és kérdéseket is intéztek hozzá. A testület ülésén tanácskozási joggal résztvevő személyek álláspontját is megismerve hozták meg döntésüket. Az OBT pozitív értelemben kiemelte az aspiráns személyes kvalitásait és eredményekben gazdag pályafutását (legfőbb ügyész helyettes majd alkotmánybíró), de a véleményező grémium nem tekintett el attól, hogy dr. Varga Zsolt András „korábban a bírósági szervezetrendszerben egyáltalán nem végzett ítélkezési tevékenységet, tárgyalótermi tapasztalattal nem rendelkezik, a peres ügyek és a bírósági igazgatás terén gyakorlati múltja nincs. A rendszerváltás óta kizárólag olyan személy töltötte be a Legfelsőbb Bíróság, illetve Kúria elnökének tisztségét, aki ezt megelőzően hosszabb-rövidebb ideig bíróként is dolgozott. Dr. Varga Zsolt András jelöltté válását két közelmúltbeli törvénymódosítás tette lehetővé, amely nem feleltethető meg annak az alkotmányos elvárásnak, hogy a bírósági szervezetrendszer csúcsára a más hatalmi ágaktól független, külső szemlélő számára is pártatlannak látszó személy kerüljön.”

Ők 14-en, akik hivatásuk során ismerték meg a tárgyalótermek atmoszféráját és az ítélkezés gyakorlatát, úgy döntöttek, hogy a Kúria elnökének csak az a személy választható meg, akinek van bírói gyakorlata. A véleményalkotók azt is követelményként fogalmazták meg, hogy a jelölt „pártatlannak látszó” személy legyen, és Varga doktorról ez nyilvánvalóan nem mondható el. A szavazati arány (1 igen, 13 nem) elég egyértelműen igazolja azt, hogy dr. Varga Zs. András nem alkalmas legfőbb bírónak.

Mindezek ellenére sokunk számára fontos, hogy a bírói kart képviselő személyek – ők 14-en – szakmai alapon és karakán módon hoztak döntést úgy, hogy tisztában voltak azzal, a Fidesz- KDNP blokk által vezényelt parlamenti bizottság már előzetesen döntött a jelölt sorsáról. Becsületesnek és nem megalkuvónak lenni soha nem késő, erre hívták fel a figyelmünket az OBT tagjai. Reményt adtak nekünk és szakmájuk képviselőinek is.