- közölte kedden a fehérorosz állami média.
A BelTA hírügynökség és a Belarusz-1 tévécsatorna egybehangzó jelentése szerint Kalesznyikava "megkísérelt törvénytelenül átkelni a határon, de elfogták". Két társának, Anton Radnenkavnak és Ivan Kravcavnak sikerült átszöknie a határon.
Ezt megerősítette a tut.by hírportálnak Anton Bicskavszki, a fehérorosz határőrség szóvivője is, illetve az ukrán határőrség is közölte, hogy Radnenkav és Kravcav Ukrajnában tartózkodik, de Kalesznyikava nem lépte át a határt.
Bicskavszki szerint mindhárman hajnali négy órakor próbálták elhagyni az országot egy BMW típusú gépkocsival az Aljakszandravka nemzetközi határátkelőn át, ahol korábban megerősítették az ellenőrzést, és növelték a határőrség létszámát. Már átjutottak a fehérorosz vámon, és az ukrán határ felé tartottak, de megpillantva egy határőralegységet, hirtelen gyorsítottak, életveszélybe sodorva a határőrszolgálat egyik katonáját.
"Kalesznyikava ugyanakkor a járművön kívül találta magát, tulajdonképpen kilökték belőle" - ismertette a történteket Bicskavszki.
Az Interfax ellenzéki forrásokra hivatkozva ugyanakkor azt írta, hogy egyikük sem tervezte a távozást hazájukból, sőt határozottan ellenezték ezt.
Más forrásokból az orosz hírügynökség úgy értesült, hogy amikor Kalesznyikavát megpróbálták kitoloncolni, összetépte az útlevelét, és ezért nem is engedhették át a határon.
Az orosz hírügynökség szerint jelen pillanatban egyik ellenzéki sem érhető el telefonon.
Mindhárman tagjai a fehérorosz ellenzéki Koordinációs Tanácsnak - Kalesznyikava ráadásul a testület elnökségi tagja is -, és mindhárman hétfőn tűntek el, nem reagáltak a telefonhívásokra. Egy szemtanú aznap arról számolt be, hogy látta Minszkben, amikor Kalesznyikavát elrabolták, ismeretlenek betuszkolták egy kisbuszba. A fehérorosz belügyminisztérium azonban közölte hétfőn, hogy nincs tudomása Kalesznyikava őrizetbe vételéről, és vizsgálja az eltűnésével kapcsolatos sajtóhírek helytállóságát.
és fontos szerepet játszott abban, hogy az augusztus 9-i elnökválasztás után - amelyet az ellenzék szerint elcsalt a hatalom - tömeges tüntetések és sztrájkok kezdődtek az országban. Ő az egyik elnökjelölt, Viktar Babarika kampányfőnöke volt, de Babarika letartóztatása után csatlakozott Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki elnökjelölt támogatóihoz. Augusztus 31-én jelentette be, hogy Babarika csapatával új pártot alapít, amely a Koordinációs Tanácstól függetlenül fog működni.
Hétfőn az Európai Unió és külön Litvánia is követelte Kalesznyikava szabadon engedését, tiltakoztak az ellenzékiek üldöztetése ellen.
A kedd hajnali eset után a Litvániában tartózkodó Szvjatlana Cihanouszkaja követelte Kalesznyikava, illetve más ellenzéki vezetők és politikai foglyok azonnali szabadon engedését. Hangsúlyozta: a Koordinációs Tanácsot azért hozták létre, hogy platformot teremtsenek a párbeszéd számára.
"Más megoldás nincs, Lukasenkának ezt tudomásul kell vennie. Nem lehet túszként fogva tartani a népet. Lukasenka gyöngeségét és félelmét mutatja azzal, hogy fényes nappal raboltatja el az embereket" - hangoztatta az ellenzéki vezető.
Szombatra virradóra Lengyelországba menekült Olha Kavalkova, a Koordinációs Tanács másik elnökségi tagja. A lengyel kormányhivatalban tartott sajtótájékoztatón azzal indokolta hazája elhagyását, hogy kínozták, és azzal fenyegették, hogy nem engedik ki a börtönből. Elmondása szerint a rendvédelmi szervek vitték őt a börtönből egyenesen a lengyel határra. Hasonlóképpen zsuppolták ki Litvániába közvetlenül az augusztus 9-i elnökválasztás után Cihanouszkaját is.
Korábban a Népszava számolt be arról, hogy Linas Linkevicius litván külügyminiszter a belarusz vezetést vádolta az asszony elrablásával. A Twitteren azt írta, szégyen, ami történt.