Fehérjékben, különösen növényi proteinekben gazdag táplálékkal csökkenthető a bármely okból bekövetkező halálozás kockázata – írta nemrég a Orvostovábbképző Szemle Online. Mi is megírtuk, hogy a fehérjében gazdag élelmiszerek, elsősorban a zöld növények, a teljes értékű gabonafélék és az olajos magvak fogyasztása kutatások szerint csökkenti számos, nem fertőző, krónikus betegség kialakulásának kockázatát. A vegetáriánusok körében kisebb a túlsúly, az elhízás, a cukorbetegség előfordulása, de a szív- és érrendszeri betegségek megjelenésének kockázata is.
Iráni és amerikai kutatók most azt vizsgálták, hogy az állati, a növényi és az összes fehérjebevitel mértéke milyen összefüggést mutat a szív- és érrendszeri betegségek, a rosszindulatú daganatok okozta és az összes halálozással. Az adatok szerint a fehérjéket nagy mennyiségben fogyasztók között kisebb volt a bármely okból bekövetkező halálozás kockázata, mint alacsonyabb proteinbevitel mellett. Növényi fehérjék fogyasztása mellett 8 százalékkal csökkent a bármely okból bekövetkező és 12 százalékkal a szív-, érrendszeri eredetű halálozás. Az állati eredetű proteinek fogyasztása nem mutatott jelentős összefüggést a szív- és érrendszeri betegségek vagy a rákbetegség okozta halálozással.
A növényi fehérjék előnyei közül a vérnyomásra, a koleszterin- és a vércukorszintre gyakorolt pozitív hatások a legfontosabbak, mert ezek hozzájárulhatnak a szívbetegségek vagy a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkenéséhez.
A szerzők azt is hangsúlyozták, könnyen előfordulhat, hogy az elemzésükben nem vettek figyelembe olyan tényezőket, amelyek befolyásolhatták a következtetéseket. Kutatásuk erősségeként említik viszont, hogy vizsgálatukban nagy számú résztvevő és haláleset szerepelt, ami módot adott az étrendi fehérjebevitel és a halálozási kockázat közötti potenciális összefüggések részletes elemzésére.
„Az állati fehérjék viszonylag olcsón helyettesíthetők növényi fehérjékkel, és ez az egyszerű változtatás jelentősen befolyásolhatja a várható élettartamot. Bár a kérdés pontosabb tisztázására további kutatások szükségesek, az eddigi eredmények máris megerősítik, hogy az átlagpopuláció tagjainak célszerű fokozniuk a növényi fehérjék bevitelét” – fogalmaztak a tudósok.
A növényi étrendek nem megfelelő összeállításának azonban kockázata is van, mint megírtuk, a legfőbb problémájának éppen a nem megfelelő fehérjebevitelt tartják, de vannak még olyan tápanyagok, például a B12-vitamin, a vas, az omega-3 zsírsavak, a kalcium, a D-vitamin, a cink és a jód, amelyek hiánya súlyos betegségeket okozhat, ezért a váltáshoz célszerű szakember segítségét kérni.