Bioritmus;szieszta;délutáni szundikálás;

Illusztráció

- Árthat is délutáni szieszta

Bár általánosságban jó hatása van a napközbeni szunyókálásnak, egy új tanulmány szerint, nem mindegy, mennyi ideig tart.

A délutáni alvás a világon sok helyen elterjedt és egészségesnek tartott szokás. Egy új, az Európai Kardiológusok Társasága augusztus végi kongresszusán bemutatott tanulmány szerint azonban a szakemberek közös álláspontja szerint ugyan általánosságban növeli a teljesítőképességet és kiegyenlíti az alváshiány negatív következményeit, egyáltalán nem mindegy, mennyi ideig tart a napközbeni szunyókálás – írta a Sokszínű Vidék.    

A kínai Guangzhou Medical University professzora, Zhe Pan a csapatával húsz korábbi olyan tanulmányt elemzett, amelyben a délutáni alvás és a szív- és érrendszeri betegségek közötti kapcsolatot mérték fel. Az összesen több mint háromszázezer ember adatait tartalmazó vizsgálatok átnézése során alapján arra jutottak, hogy a hosszú, több mint 60 perces délutáni alvás 30 százalékkal növeli a halálozás kockázatát és 34 százalékkal emeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét ahhoz képest, ha valaki egyáltalán nem pihen napközben. 

Kiderült az is, hogy a nőknél a délutáni alvás 22 százalékkal növeli a halálozás kockázatát ahhoz képest, mintha egyáltalán nem aludnának napközben. A férfiaknál ugyanez az arány 17 százalék. Megállapították azt is, hogy a rövidebb délutáni alvásoknak nincs szív- és érrendszeri kockázata. Az eredményeik szerint tehát az a legjobb, ha a délutáni alvás egy óránál rövidebb ideig tart, de a kutatók szerint akik eddig nem pihentek napközben, jobb, ha nem is kezdik el. Pan szerint az még mindig nem tisztázott, hogy a szunyókálás miért hat ilyen erősen a szervezetre.

3300 éve a legtöbb embernek hasi fájdalmakat okozott a fehérjetartalmú ital.