Magyarország;Egyesült Államok;vásárlás;légvédelmi rakétarendszer;

- Egymilliárd dolláros amerikai légvédelmi rakétarendszer-komponenseket vesz a Magyar Honvédség

A magyar miniszter szerint számos ország számtalan lehetőséget vizsgálták, de az amerikai nagykövet közölte: két éve már ezen a projekten dolgoznak.

Az Egyesült Államoktól vesz légvédelmi rakétarendszer-komponenseket a Magyar Honvédség – a csaknem egymilliárd dolláros beszerzésről szóló szándéknyilatkozatot Benkő Tibor honvédelmi miniszter és David Cornstein, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete írta alá szerdán Budapesten.

A dokumentum értelmében a Magyar Honvédség elfogadja az Egyesült Államok ajánlatát, és a továbbfejlesztett föld-levegő rakétarendszer szükséges komponenseit az amerikai Foreign Military Sales programon keresztül szerzi be, legkésőbb 2020. szeptember 30-ig.

Benkő Tibor szerint szakembereik számos országot kerestek fel, számtalan lehetőséget vizsgáltak meg, és végül úgy döntöttek, hogy az Egyesült Államok ajánlatát fogadják el.

„Látjuk, hogy ez a béke, amiben élünk, rendkívül sérülékeny helyzet és állapot”– vázolta Európa és az egész világ helyzetét a miniszter.

Leszögezte: Magyarország eltökélt abban, hogy a legkorszerűbb, legmodernebb, leghatékonyabban alkalmazható eszközöket szerezze be, amelyek a magyar emberek védelmét, az egész ország érdekét szolgálják. A légvédelmi rendszer elsődleges célja az elrettentés, a biztonság erősítése, a katonák kiképzésének segítése.

Magyarország és az Egyesült Államok között most a valaha kötött legnagyobb védelmi beszerzés valósul meg – hangsúlyozta David Cornstein, aki dicsérte hazája légvédelmi rendszerét: NATO-kompatibilis és több más ország használja.

A nagykövet megjegyezte:  

„egy világháborúnak vagyunk részesei, tanúi”.

Utalva a koronavírusra, azt mondta, hogy ez a háború egy olyan világjárvány ellen zajlik, amelynek eredete Kína. Ha pedig Kína időben, megfelelő információkat adott volna, – vélekedett a nagykövet – sokak életét meg lehetett volna megmenteni, ezért a tanulság az lehet, hogy egy országnak mindig felkészültnek kell lennie.

– A projekten több mint két éve kezdtünk el dolgozni a magyar honvédelmi miniszterrel – fűzte hozzá David Cornstein, akinek az a kívánsága, vágya, hogy Magyarországnak soha egyetlen rakétát se kelljen háborús helyzetben kilőnie.

Mérő László szerint a valóság csak nagyon ritkán rombolja le a politikai látványvilágot.