Európai Unió;Magyarország;Lengyelország;Brüsszel;Orbán Viktor;

Orbán Viktor brüsszeli újságíróknak nyilatkozik az Európai Unió csúcstalálkozójának harmadik napján a Leopold parkban

- Brutális brüsszeli támadássorozatot vizionál Varga Judit

Az igazságügyminiszter szerint komoly siker a jogállamiságnak, mint kifejezésnek is a kiiktatása.

Arra számítok, hogy ősszel egy új, minden eddiginél keményebb, gátlástalanabb támadássorozat veszi kezdetét az Európai Unióban – jósolta meg a Magyar Nemzetnek adott interjújában Varga Judit igazságügyi miniszter azután, hogy az EU-csúcson a született költségvetési és hitelfelvételi megállapodást aláíró Orbán Viktort nagyon megdicsérte. Szerinte a miniszterelnök a a tárgyalás előtt kapott országgyűlési mandátumot maradéktalanul érvényesítette azzal, hogy az új költségvetési kondicionalitás leírásában a „jogállamiság” kifejezés nem is szerepel.

„Az Európai Tanács a rá nehezedő nyomás ellenére is a magyar és lengyel álláspontot vette át a jogállamiság kérdésében, ez hatalmas siker”– hangoztatta Varga Judit.

  Az általa felvázolt összeesküvéselmélet szerint Brüsszel mindebbe nem nyugszik bele. – Nyilván megpróbálnak majd úgy tenni, mintha az Európai Tanács következtetései meg sem születtek volna, és folytatni fogják a jogállamisági mechanizmusok kiépítését és működtetését. Biztosan elmondják majd, hogy ami le van írva a konklú­ziókban, az valójában nem is azt jelenti, hanem valami teljesen mást. De tudjuk, hogy a küzdelem java még hátravan, és ezt felkészülten várjuk – fűzte hozzá az igazságügyi miniszter, aki a kormánypárti lapnak azt is előre vetítette, hogy szerinte ebben az attakban: 

„a magyar ellenzéki EP-képviselők oroszlánrészt fognak vállalni: eddig sem a magyar érdekeket képviselték Brüsszelben, hanem Brüsszel érdekeit Magyarországon”.

A fideszes politikus az interjúban neki feltett kérdésekre adott szinte valamennyi válaszában szerepel az a két szó, hogy „siker” és „jogállamiság”, és ezeknek is inkább a már sokszor hivatkozott történelmi vonatkozásait emlegette Magyarország és Lengyelország kapcsán.

„Az 1956-os forradalom és a Szolidaritás mozgalom örökösei nincsenek rászorulva arra, hogy mások kioktassák őket a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok fontosságáról”– fogalmazott.

– Ezek a szereplők erőforrásokat nem kímélve évek óta építik a „jogállamiság” fedőnév alatt futó összehangolt és átfogó politikai kampányt ellenünk. Kizártnak tartom, hogy egy csatavesztés után feladnák a küzdelmet – vélekedett Varga Judit az európai uniós tisztségviselőkről és az unióhoz tartozó tagállamok más politikusairól. Szerinte „nincs szükség arra, hogy egy külső szereplő vizsgálja vagy minősítse a jogállamiság helyzetét a tagállamokban”.

A fideszes politikussal készített interjúból nem derült ki, hogy a gyakorlatban mit is hozhat a magyar emberek számára az uniós megállapodás, de az igen, hogy milyen kampány várható az őszi politikai idényben a kormánytól és a kormánypártoktól: 

„meg fogjuk akadályozni, hogy a bizottság politikai nyomásgyakorlásra használja a jogállamiságot. Meg fogjuk védeni Magyarországot, a magyar embereket, nemzeti büszkeségünket és szuverenitásunkat”.

Ez azonban még nem a Széchenyi Bank ügye, egy hitelszövetkezetről van szó, és az ügyészség szerint egy 500 milliós nagyságrendű károkozáról.