Az Egyesült Államok katonai beavatkozása sem zárható ki az Egyesült Államok ellen. Felkelések törtek ki, amelyeket a népszerűtlen vezető brutálisan próbál elfojtani, és az ország - nem mellékesen - jelentős kőolaj-készletekkel rendelkezik. Azaz minden feltétel adott ahhoz, hogy az amerikai hadsereg megszállja Amerikát.
Donald Trump beiktatása óta szankcionálja az USA-t: nemzetközi szervezetekből zárja ki, legfontosabb szövetségeseitől szigeteli el, és folyamatosan nevetség tárgyává teszi. Csak az a furcsa, hogy a szabadságszerető kormányzat ezúttal nem a tiltakozók pártját fogja.
Trump a demokrácia hívószavával végrehajtott külföldi beavatkozás helyett az elnyomást honosítaná meg hazájában. Miközben kabinetje hevesen bírálja azt a nemzetbiztonsági törvényt, amelyet a kínai diktatúra akar Hongkongra erőltetni, ő épp azt másolja. Terrorszervezetnek nyilvánítani a tüntetések állítólagos szervezőit? Hszi Csin-ping kínai elnök tapsol és helyesel. Végre az USA nem kioktatja Kínát, hanem szorgos tanítványként követi példáját.
Persze nem kell attól félni, hogy az Egyesült Államokban hirtelen kiépül az önkényuralom. Ha Trump nem is, pártja elkötelezett a demokrácia mellett, az elnök pedig túl tunya ahhoz, hogy lebontsa a rendszert. Fox News riportokat néz, Twitteren kitombolja magát, autokratikus jelszavakkal feltüzeli táborát, de cselekedni nem igazán fog.
Az USA álszentségét pedig igazságtalanság lenne Trumpra kenni. Kétségtelen, hogy alig próbálja leplezni, milyen magasról tesz az emberi jogokra: például kerek-perec kijelenti, hogy az amerikai csapatok az olajért maradnak Szíriában. Az Egyesült Államok azonban nem Trump megválasztását követően kezdett vizet prédikálni és bort vedelni. A szovjet propaganda maga is álszent volt, de egy unalomig ismert közhelyet helyesen fogalmazott meg: Amerikában bizony verik a négereket.