innováció;találmány;koronavírus;

Lélegeztőgép-gyártás a spanyolországi SEAT autógyár egyik gyártósorán.

- Okosságok kórság idején

Eddig jószerével csak a háborúk tudták előidézni a történelemben, hogy a tudósok félretegyenek minden mást, és csak egyetlen feladatra koncentráljanak. Az autógyártósorokon most nem fegyverek, hanem lélegeztetőgépek készülnek. A járvány átsorolta a preferenciákat, a tőzsde a magas fokozatba kapcsolt vakcinafejlesztésekre figyel, hatalmas pénzforrások támogatják a megváltozott társadalmi kapcsolatok új megoldásait.

A társadalomban két tévhit él a tudományról. Az egyik szerint a tudomány az emberiség minden problémájára képes választ adni, a másik szerint mindazokért a súlyos gondokért felelős, amelyeket az emberiség felelőtlensége okozott saját magának. Bencze Gyula fizikus, egyetemi tanár gondolata különösen aktuális mostanában, amikor a tudománytól várjuk, hogy visszakaphassuk az életünket. Robert Kargon tudománytörténész a folytatásról úgy érvelt az NBC-nek nemrégiben, hogy az ilyen vészhelyzetek alapvetően felgyorsítják a társadalomban már létező tendenciákat, tovább erősítik azokat, és bizonyos dolgokat gyökeresen megváltoztatnak. A digitális kommunikáció feltétlenül ezek között a gyorsan változó területek között van.

Az egészségipar is soha nem látott lehetőséget kapott az elmúlt hetekben. Az ok nem a befektetők nagyvonalúsága, inkább az életük féltése. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hivatalos adatbázisa szerint májusig több mint 180 gyógyszer vizsgálatát és 101 különböző vakcina fejlesztését jelentették be. Számos cég állt át piacképes gyógyszeripari tevékenységre, így a világszerte mintegy száz telephelyét leállító Bosch is: az újonnan kifejlesztett Covid–19 gyorsteszttel és Vivalytic elemzőkészülékkel szeretnének részt venni a járvány elleni védekezésben. A világjárvány hatásainak enyhítését pályázati forrásokkal segítik a kormányok és a kormányközi szervezetek: a társadalmi érintkezés szabályainak megváltozása számos területen sürgeti a megoldásokat.

Vége a sorállásnak

Az üzletek újranyitása már az első napon hosszú sorokat eredményezett a svéd bútoráruháznál. Ez a várakozás a járvány előtt még csak kényelmetlen és időrabló volt, manapság már közvetlenül is káros lehet az egészségre. A magyar Linistry virtuális sorbanállás-szolgáltatás fejlesztői négy éve határozták el, hogy az okos­eszközök korában elvárható megoldást keresnek a problémára. Több ezer órányi kutatás-fejlesztést követően készült el a platform. „Éppen az unióhoz pályáztunk a folytatásra, amikor az Európai Bizottság és az Európai Innovációs Tanács (EIT) meghirdette az #EUvsVirus hacka­thont. A járvány adott lökést a fejlesztésnek” – mondja Kövesdán Gyula, a Linistry vezérigazgatója.

A kreatív online versenyre a koronavírus-járvány társadalmi hatásainak a kezelésére alkalmas innovációkat vártak. Az üzleti tevékenységek folyamatosságának biztosítását segítő megoldások kategóriáját a magyar fejlesztők nyerték meg. Megoldásuk az online sorban­állás támogatásával és az üzletekben tartózkodó vásárlók számának nyomon követésével segíti a távolságtartási szabályok betartását. A felhasználóknak csak egy okos­eszközre van szükségük, app­li­káció­ra nincs, mert a Linistry a weben működik. A kereskedelmi egységnek egy weboldalt kell csupán megnyitnia, ettől kezdve a felhasználó az egyéni beállítást követően távolról be tud állni a sorba.

A Linistryt meghívták az EIT május végi Matchathonjára, ahol mentorok kötik össze a fejlesztőket a befektetőkkel és a piaci felhasználókkal. Ez a Linistry számára is fontos, hiszen az alkalmazásuk akkor lesz sikeres, ha minél több kereskedelmi egység használja őket. „Azt tűztük ki célul, hogy egy éven belül 50 millió emberi kontaktuscsökkenéssel támogatjuk a járvány elleni küzdelmet” – mondja Kövesdán Gyula. A vezérigazgató hozzáteszi: ezekben a napokban legalább tíz helyen teszik ingyenesen elérhetővé a virtuális sorbanállás-szolgáltatásukat. Folyamatosan tárgyalnak országos hálózattal rendelkező nagyfelhasználókkal, így rövidesen áruházakban, fagylaltozókban, pénzváltókban állhatunk be a sorba otthonról, és csak akkor kell fizikai valónkban is megérkezni, amikor tényleg bemehetünk a dolgunkat intézni. 

Vásárlók várakoznak az újranyitott IKEA áruháznál Budapesten

Életrevaló ötletelés

A páneurópai hackathonon nagy magyar siker született: a megméretésre nevezett 2160 projekt hat kategóriája közül kettőt nyert meg hazai pályázó. A Linistry mellett az egyetemistákból álló Team Discover is kiemelt kategóriát nyert: 3D-nyomtatással készült, szenzorokkal ellátott szemüveggel neveztek, amely az egészségügyi dolgozók munkáját segítheti. Az Óbudai Egyetem lélegeztetőgépet fejlesztő kutatócsoportja egy részkihívásban ért el első helyezést. A MassVentil Project tábori körülmények közt is működő, egyszerre több ember lélegeztetését megoldó berendezést hozott létre.

Az egészségipari innovációk nemcsak a fenti pályázaton kaptak kiemelt szerepet. A világjárványra adott válaszként a Közép-európai Kezdeményezés (KEK) is rendkívüli pályázati felhívást tett közzé már a múlt hónapban egészségügyi és távorvoslási, gyógyászati, oktatási, e-tanulási/távoktatási fejlesztések támogatására. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és az Innovációs és Technológiai Minisztérium Covidea című pályázatára csütörtökig lehetett jelentkezni. Ennek az az érdekessége, hogy egyszerre ötlet- és startupverseny, tehát magánszemélyek és vállalkozások is pályázhattak. A cél a járványügyi, egészségügyi és társadalmi helyzetben felmerülő új kihívások enyhítése.

A megoldásokat civil felismerésből is sokan keresik. Varga Krisz­tián­ informatikus egy olyan egyszerű applikációt alkotott, amelynek segítségével a digitális eszközökön „csempéken lehet látni” a hivatalos koronavirus.gov.hu adatokat. „Azt gondoltam, miért ne tegyem mindenki számára elérhetővé ezeket – indokolt a fejlesztő. Az alkalmazást feltettem a hivatalos Microsoft áruházba, mert ezt láttam a terjesztés legegyszerűbb és legmegbízhatóbb módjának. Gondolkodom statisztikai adatok és grafikonok megjelenítésén is, a világ és más országok adatait is közzétéve, esetleg érzékeltetve, milyen veszélyes dolog az exponenciális görbe, ha nem vigyázunk.” Varga azt is vizsgálja, hogy egyéb fertőzéssel összefüggő megelőzési tippeket is megjelenítsen a program a felületén, de ezt elvetette, mert nem látta a program feladatának, se felelősségének az ilyen jellegű tájékoztatást. Egy egyszerű, statisztikát, hivatalos tényeket követő és adatmegjelenítő applikációt akart csak létrehozni. 

„Parkolás” app-pal

A koronavírus-járvány tetőzése utánra készül a Fővárosi Önkormányzat is egy alkalmazással, írta a közösségi portálon nemrég Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettes. Az applikációval arra az égető fővárosi problémára keresnek megoldást, hogy a zöldterületeken ne alakuljon ki tömeg. Ezért egy olyan okosmegoldáson dolgoznak, amely lehetővé teszi a Budapesten zöldterületet keresők számára, hogy idősávot foglaljanak. Véleménye sze­­rint a parkok újranyitására csak szemléletváltás után lesz lehetőség. „Ne úgy fogjuk fel, hogy egy park vagy egy zöldterület vagy nyitva van, vagy zárva, hanem úgy, hogy egy-egy zöldterület bizonyos számú látogató számára nyitva áll” – írta a főpolgármester-helyettes. Az új alkal­ma­zással a tervek szerint indulás előtt, a napja tervezésekor mindenki lát­hatná, hogy hova érdemes és hova nem menni a többiek szándékai alapján.

Járvány: ötödével több a szabadalomMintegy 20 százalékkal nőtt a szabadalmi bejelentések száma az első negyedéves adatok alapján a tavalyi év hasonló időszakához képest, tájékoztatott a Népszava kérdésére a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH). A megnövekedett bejelentési szám nagyjából kétharmada köthető a járványhoz. A pontos részletekről a nemzetközi jogszabályok kötöttségei miatt nem tájékoztathattak, hiszen a bejelentést követő időszakban garantálniuk kell, hogy a szabadalmaztatás tárgyáról nem kerül ki információ a hivataltól. Ebben az időszakban a bejelentőnek lehetősége van felmérni a hazai és külföldi piacot, előkészülni a gyártásra, illetve értékesítésre úgy, hogy a versenytársak számára ne legyen megismerhető a találmány, továbbá el tudja indítani a külföldi szabadalmazást is.

Nem sok jót ígér a koronavírus-járvány örvén bizonytalan időre elfogadott rendkívüli jogrend a független sajtó számára. Az Orbán-kormány olyan jogszabályokat élesít, amelyek akadályozzák a hozzáférést az információhoz, miközben a „sajtóhibát” szigorúbb szankciókkal, akár szabadságvesztéssel büntetik. Minden jel szerint az illiberalizmus sajátossága az, hogy törvényi keretekkel szélesre tárja a kaput a hatalom terjeszkedésére, és csak annyira húzza meg a prést a jogállamon, hogy a kétharmad meglegyen.