Nem egészen két héttel a május 17-re tervezett finálé előtt a labdarúgó Premier League csapatai még csak latolgatják, hogyan, milyen körülmények között képzelhető el a bajnokság lehetőleg minden felet kielégítő szabályos befejezése. A bonyolult, Project Restart (újrakezdési projekt) néven emlegetett tervet csak akkor véglegesítik, amikor a brit kormány, legkésőbb most vasárnap nyilvánosságra hozza az élet minden területére vonatkozó nyitási előterjesztését.
Amit a koncepcióról e sorok írásakor tudni lehet, hogy a március 13-án felfüggesztett elit futballból hátralévő 92 mérkőzést minden bizonnyal semleges pályákon és üres nézőtér előtt játsszák le. A rendőrség kapacitása most nem terjed ki arra, hogy egy-egy játéknapon maximum tíz stadion környékén próbálja fenntartani a biztonságot és érvényesíteni a szociális távolságtartás jelenleg kétméteres szabályát. A húsz klub jövő hét elején szavaz arról, elfogadható- e ez a súlyos korlátozás. Legalább tizennégyüknek kell jóváhagyniuk a Premiership előterjesztését. Ha heten vagy többen voksolnak ellene, új lehetőségekről kell gondolkodni. A The Times napilap ismeretei szerint minimum nyolc-tízen nem lelkesednek a semleges helyszínekért. Közéjük tartozik a kiesési zónától csak két pontra lévő Brighton & Hove Albion, amely hátralévő otthoni találkozóin többek között olyan ellenfeleket üdvözöl az Amex Stadionban, mint az Arsenal, a Man United és a Liverpool. A vonakodó gárdák általában a tabella alsó részében találhatók.
A klubok érthetően érzik úgy, hogy "nem ilyen lovat akartak", nem erre a szokatlan formátumra szegődtek, de ugyanezt az egész világ elmondhatja magáról. A tartózkodás fő okai közé tartozik, hogy nagyon sok játékos aggódik saját és családja egészségéért, fél a vírus terjedésétől, és éppen a személyes félelmekkel szemben tud majd a szakvezetés a legkevésbé érvelni. Ahogy a Professzionális Futballisták Szövetségének vezérigazgatója, Gordon Taylor fogalmazott, a játékosoknak a kormánytól és az egészségügyi szervezetektől egyaránt biztosítékokat kell kapniuk arról, hogy fellépésük nem jár kockázattal.
A dicsőséges aktív pályafutása során a Manchester United szakszervezeti bizalmijának tekintett Sky Sports kommentátor, Gary Neville úgy érzi, a Premier League "koronavírus-lidércnyomástól szenved". Egyrészt állandóan az egészség prioritására hivatkozik, másrészt azt szajkózza, hogy a bajnokságot újra kell kezdeni. A volt válogatott hátvéd elvárná, hogy a szövetség nyíltan és becsületesen vállalja a kockázatokat.
Elgondolkoztató cikket tett közzé a The Sunday Times-ban Steve Parish, a dél-londoni Crystal Palace elnöke, aki úgy érzi, a félelem a Covid-19 válságtól és az aggodalom a futball jövőjéért nem zárják kölcsönösen ki egymást. A befolyásos üzletember úgy érzi, a "bajnokság soha nem térne magához, ha nem fejeznék be a szezont". Ha a semleges helyszínek és az üres nézőterek melletti döntés "nem is ideális", még mindig jobb, mint bizonytalanságban hagyni az idényt. Parish szerint a "futball tisztessége" megkívánja, hogy a 25 pont előnnyel vezető Liverpool megkapja a lehetőséget első bajnoki címének megkoronázására az 1992 óta működő Premier League történetében. A fennmaradt kilenc fordulóban a többi csapatnak is esélyt kell kapnia a lehető legjobb pozíció kiharcolására.
A jelenleg ismert tervek szerint, - amennyiben a javaslat jövő héten megkapja az elfogadáshoz szükséges támogatást - a Premier League június 12-én indul újra. Az ezt megelőző hetekben a játékosok először kis csoportokban, tisztes távolságot tartva, majd a mérkőzéseken elkerülhetetlen kontaktus fokozatos bevezetésével kezdik meg a felkészülést.
A tévéközvetítésből származó jövedelem maximalizálása érdekében egyszerre csak egy találkozóra kerülhet sor. Ám felcsillant a remény, hogy fehér hollóhoz hasonló ritkaságként egy-egy összecsapás ingyen lesz megtekinthető a YouTube-on. A szóba jövő stadionok közé tartozik a már említett Amex, amely Brighton városközpontjától 8 kilométerre helyezkedik el, a londoni Olimpiai Parkban található West Ham-pálya és a bajnok Manchester City otthona, az Etihad Stadion.
Nagy kérdés, hogy az utolsó három helyezett kiesik- e a szezon végén? Ha nem, a közvetítések teljes érdektelenségbe fulladhatnak. A naptárba még csak "ceruzával" augusztus 5-re vagy 8-ra beírt angol kupadöntőt megelőző mind a hét meccset (jelenleg a neyeddöntőknél tart a sorozat) a Wembley-ben bonyolítják le. A 2020/21-es bajnokság nyitánya augusztus 22. vagy szeptember 12. lehet, ám ahogy e sorok írója sem látja magát Stamford Bridge-i bérletes helyén, úgy mindenütt illúziónak tűnik a "régi normalitás" visszatérése.