Informatikai Innovációs Díjat nyert az Oncompass Medicine onkológiai szoftvere, amit rákkutatók fejlesztettek. A döntéstámogató szoftver abban nyújt segítséget, hogy melyik személyre szabott terápiát lehet használni az adott beteg esetében, mi lehet a legindokoltabb.
A szoftvert nem csak a Magyar Innovációs Alapítvány ismerte el, már az amerikai Forbes is a jövő megoldásának nevezte, mivel a molekuláris diagnosztikai vizsgálatok és a célzott gyógyszerek mellett a személyre szabott precíziós orvoslás újabb alapfeltételét biztosítja.
Dr. Peták István, az Oncompass Medicine tudományos igazgatója, rákkutató, molekuláris farmakológus szerint egyre indokoltabb a mesterséges intelligencián alapuló döntéstámogatás alkalmazása, a kalkulátor azonban soha nem helyettesítheti az orvost, a gép csak a daganatsejt genetikáját képes figyelembe venni, az egész beteget nem! A koronavírus okozta helyzetben náluk most online dolgoznak, a daganatos betegeknek videokonzultációval próbálnak segíteni, a molekuláris diagnosztikai vizsgálathoz pedig nincs szükség a beteg megjelenésére, a kórházi osztályokról kérik be a vizsgálathoz használt mintákat. „Nem csak Magyarországról vannak érdeklődők, a múlt héten Pakisztán legnagyobb onkológiai központja is bejelentkezett hozzánk, de folyamatos az együttműködés vezető európai onkológiai központokkal is” – mondja lapunknak Peták István.
A programot még nem fogadta be az állami egészségbiztosító, így jelenleg a magyar betegek számára csak térítéses verzióban érhető el. A szükséges molekuláris diagnosztika ára pedig nem kevés, néhány százezertől akár egymillió forintig is terjedhet attól függően, hogy hány gént vizsgálnak. A költségeken csökkenthet, hogy egyre több gént vizsgálnak már a közfinanszírozott laboratóriumok is, illetve külföldi diagnosztikai cég is végez ilyen vizsgálatokat, a döntéstámogató program ezekkel az eredményekkel is használható. Voltak esetek, mikor egyedi méltányossági kérelem alapján a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő is finanszírozta a teljes eljárást, de ez mindig egyedi döntés. A költséges eljárást már most is sokan igénylik – mint megtudtuk, évente körülbelül 1000 beteg esetében végeznek molekuláris vizsgálatokat és nyújtanak döntéstámogatást; a betegek körülbelül 70 százaléka magyar.
A rákkutató a következő hónapok daganatosbeteg-ellátásáról és diagnosztikájáról a következőket mondja: „Azt látjuk, hogy nálunk a betegek és az orvosok is nagyon nyitottak az online konzultációra. A legfontosabb, hogy ne legyen semmiféle hátránya a pácienseknek a jelenlegi helyzetből. Elképzelhető, hogy a járvány után is maradnak a videós konzultációk, hiszen ez sokkal kényelmesebb, felesleges is utaztatni a betegeket. A járvány megtanít minket arra, hogyan használjuk az informatikai forradalom eszközeit az egészségügyben.”