kormányzati kommunikáció;koronavírus;

- Hiteltelenül a hitelességért

Azzal kezdte Orbán Viktor a szerdai, technikailag meglehetősen félresikeredett facebook bejelentkezését, állítása szerint a kormányülés szünetében (ezek szerint a későbbiekben már nem hoztak fontos döntéseket), hogy a „veszélyhelyzet kialakulása óta – azaz hét nap alatt –, megszervezték Magyarország kollektív védelmét, a közös védekezést a világjárvánnyal szemben”. Másnap a kormányhoz tartozó Századvég és Nézőpont azonnali közvélemény kutatással jelentkezett, miszerint az emberek többsége elégedett az állam intézkedéseivel. Vagyis mind a miniszterelnök, mind a csatlósai elsődleges szempontnak tartják, hogy a társadalom higgyen az ország irányítónak, elfogadja, hogy ura a helyzetnek. És ebben a törekvésükben feltétlenül igazuk van: a legfontosabb ilyenkor, hogy legyen közbizalom. Hit abban, hogy amit a kormányfő mond, az hiteles, a tájékoztatás nem manipulált. 

A baj csupán az, hogy ezt a közbizalmat már régen eljátszotta ez a kabinet, az élén magával Orbán Viktorral. Most ne is említsük fel, hogy lám, egy pillanat alatt bebizonyosodott, hogy milyen törékeny a magyar gazdaság, szó sincs a nemzetállami önállóság tökélyéről. A világ minden országa bajba került, komplett szektorok semmisülnek meg, iparágak tűnnek el a süllyesztőbe. Két dolog foglalkoztat mindenkit: először a saját egészségének védelme, hogy képes-e megúszni a járványt, illetve az, hogy miként, miből tudja fenntartani magát, mi lesz a megélhetésével, és mikorra válik legalább viszonylag normálissá a mindennapi élete. 

Ezekre a kérdésekre senki nem tud ma választ adni, ezért eleve hiteltelen Orbánnak a már idézett nyitómondata. Nem szerveződött meg a védekezés a vírus ellen, nem is szerveződhetett meg, amikor az egész világ tehetetlen a terjedésével szemben. A legfőbb tanács – és ez igazán nem nevezhető a védekezés non plusz ultrájának – az, amit mindenütt hangsúlyoznak: ne menj az utcára, maradj otthon. Ma ennél többet és jobbat senki sem tud mondani, maga Orbán Viktor sem. Az ilyen állítás ezért teljesen alkalmatlan arra, hogy bízzunk benne - korábban ezt kérte -, mert csakis, és újra a propaganda eszközeivel igyekszik hatást elérni. 

Ami azért sem megy, mert eközben a járvány kezelésére hivatott operatív törzs láthatóan csak vergődik, ellentmondásokba, megkockáztatom: hazugságokba keveredik. Az ott elhangzott információk hitelességében nem is bíznak az emberek, az érthetetlen elhallgatások, csúsztatások erdejében szükségszerűen eltévedünk, és végül eljutunk odáig: nem őszinték velünk. Még a vírussal fertőzött emberek számát illetően is manipulálnak, vélik sokan. Mert miként fordulhat elő, hogy azon a napon, amikor Orbán Viktor gazdasági mentőcsomagot jelent be, a fertőzöttek száma nem emelkedik? Mintha arról is a központ, vagy ő maga dönthetne, hányan lehetnek vírushordozók az adott napon. 

Pedig az őszinteség, ha nem öli is meg a vírusokat, fegyelmezettebbé teszi az embereket, és megállítja a rémhíreket is. Pusztán azért, mert van bizalom, van az ország vezetőinek hitele.