költségvetés;táppénz;koronavírus;

A nagyatádi Jüngling család otthon tanul

- Jöhet a táppénz az otthonmaradó szülőknek – A kormányzat válaszára várunk

A Népszava meg nem erősített információ szerint egy 250-300 milliárd forintos költségvetési csomagon dolgozik a kormány. Egy kormányzati munkaanyag szerint táppénzszerű ellátást kaphatnának az otthonmaradó szülők.

Az elmúlt napokban több országban több száz milliárd eurós, vagy dolláros nagyságrendű költségvetési segélycsomagokat jelentettek be, a magyar kormány eddig egy mindössze ötven milliárdos átmeneti csökkentéssel rukkolt elő. Ennél nagyobb hatású intézkedés a hitelek törlesztőrészleteinek felfüggesztése, igaz ez nem a költségvetést terheli, hanem a bankoknak kell kigazdálkodniuk az átmeneti bevételkiesést. 

Emellett folyik a 2020-as költségvetés újratervezése, ennek során első körben 250-300 milliárd forintot különítenének el el a koronavírus elleni küzdelemre – tudta meg a Népszava bennfentes, de nem hivatalos forrásokból. Egyelőre minden különösebb stratégia nélkül, innen-onnan elv alapján gyűjtik össze a ezt a pénzt, ám a kormány(fő) által preferált egyes nagyberuházások sokszor több tízmilliárdos költségvetési keretei továbbra is érinthetetlennek tűnnek.

Meg nem erősített, de megbízható információink szerint a társadalombiztosítási szabályok átdolgozása is a napirenden van. Az elképzelések szerint azon szülők, akik 14 éven aluli gyermekükkel otthon tartózkodnak és nem dolgoznak, keresőképtelennek minősülnének, így jogosultak lennének a táppénzre vagy ahhoz hasonló pénzügyi ellátásra. A táppénz mértéke – a jelenlegi szabályok szerint – a fizetéstől függ, a bejelentett kereset 60 vagy 50 százaléka, de ettől eltérő szabályozást is megállapíthat a kormány, már ha a tervekből konkrét szabályozás születik.

Kérdéseinkkel – mint máskor tesszük –, megkerestük a Pénzügyminisztériumot, ha válaszolnak (bár nem szokásuk a Népszavával információkat megosztani), cikkünket frissítjük.  

A budapesti vállalkozások 93 százaléka nagyon kedvezőtlenül látja a jövőt, és csak egyötödük rendelkezik vészforgatókönyvvel – derült ki a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) gyors felmérésének részeredményeiből, amelyben közel kétezer budapesti vállalkozás vett részt.