Tudomány;étrend;rost;magas vérnyomás;

- Magas vérnyomást okozhat, ha rostszegény az étrend

Először azonosították, hogy az étrendben lévő rost közvetlenül szabályozza a szív és az érrendszer egészségét, azt azonban még a kutatók sem tudják, milyen módon véd a betegségektől.

A kezeletlen magas vérnyomás stroke-ot, szívinfarktust, az artériák és a szívizmok megmerevedését okozhatja, a szív- és érrendszeri betegségek fő előidézője. A Circulation című folyóiratban megjelent tanulmányukban az ausztráliai Monash Egyetem tudósai által vezetett nemzetközi kutatócsoport egereken vizsgálták a magas és az alacsony rezisztens keményítőt tartalmazó étrendek közötti különbséget. Az étkezésben a legtöbb szénhidrát keményítő, amely elsősorban a gabonamagvakban, a burgonyában található. Nem minden keményítő szívódik fel, amit megeszünk, azaz rezisztens az emésztéssel szemben.

A keményítő a növények raktározott tápanyaga. Főbb fajtái ugyan a gyors felszívódású szénhidrátok csoportjába tartoznak, de ha rostokkal fogyasztjuk őket, nem emelik meg túlságosan a vércukorszintet. A nem emészthető, úgynevezett rezisztens fajtájú keményítők, mivel nem kerülnek a véráramba, változatlan formában jutnak a vastagbélbe, nem emelik meg az inzulinszintet és nincs kalóriaértékük sem. Táplálják a bélbaktériumokat és erősítik a bélsejteket. Rezisztens keményítő található többek között a nyers gabonákban, egyes gyümölcsökben, főtt, majd lehűtött rizsben. A nyers zöldségekben lévő rezisztens keményítő hő hatására egyszerű keményítővé alakul, ez történik például a burgonyával. /Forrás: CleanEating/

A kutatók megállapították, hogy az alacsony rosttartalmú étrendet fogyasztók hajlamosabbak a magas vérnyomásra. A kutatók székletátültetést is végeztek mikrobák nélküli egereken, és azt találták, hogy csak azoknál alakult ki magas vérnyomás, amelyek alacsony rosttartalmú mikrobák befogadói voltak.

"Ez a tanulmány azért jelentős, mert először azonosította, hogy az étrendben lévő rost közvetlenül szabályozza a szív és az érrendszer egészségét" – hangoztatta David Kaye professzor, az ausztráliai Alfred Kórház igazgatója, a tanulmány társszerzője.  "A tanulmány egyik páratlan felfedezése az, hogy a bél bakteriális profilja, 

a mikrobiom szorosan összefügg a magas vérnyomással"- tette hozzá.

Miközben a kutatók elégedettek a tanulmány eredményeivel, egy dolog rejtély maradt számukra. Kaye professzor szerint nem ismerik, hogy milyen mechanizmus okozza a magas rosttartalmú étrend védőképességét a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben.

A koronavíruson kívül a különböző ijesztgetések, „tuti” tippek is gyorsan terjednek a közösségi oldalakon, a legtöbbnek nincs vagy legalábbis ellenőrizhetetlen az igazságtartalma, a megelőzés legjobb módja még mindig a józan ész megőrzése és az alapvető higiéniai szabályok betartása.