Griveaux, a kormánypárt, a Lendületben a Köztársaság (LREM) politikusa pénteken jelentette be: nem indul a párizsi polgármesterválasztáson, miután kompromittáló, szexuális jellegű felvételek kerültek ki róla egy kanadai bejegyzésű holnapra, amit egyébként hétvégén le is vettek a netről. A videót szélvészgyorsasággal osztották meg a Twitteren, így elkerülhetetlenné vált a botrány.
A 2017-ben Franciaországba menekült orosz aktivista, Pjotr Pavlenszkij közölte, ő osztotta meg a képsorokat, mivel azt akarta igazolni, miközben Griveaux példás családapának állítja be magát, ez csak a felszín. A kérdés az, hogyan jutott a felvételekhez? Bár Putyin bírálójának tartják, mint a Le Figaro írja, az eljárás nagyon is az orosz titkosszolgálat módszereire emlékeztet. A francia híradók ennek kapcsán gyakran idézik Emmanuel Macron elnököt, aki a hétvégi müncheni biztonságpolitikai konferencián kijelentette: Oroszország az interneten rendkívül agresszív kampányt folytat.
A 35 éves, magát „politikai művésznek” nevező Pavlenszkijt hétvégén vették őrizetbe, csakúgy, mint 29 éves barátnőjét, Alexandra de Taddeo joghallgatót, aki kulcsszerepet játszhat a nyomozásban. Pavlenszkij egyébként látványos és ultraradikális performanszairól ismert. Ami pedig barátnőjét illeti: metzi illetőségű, apja pedig egykor az FC Metz focicsapatának edzője volt.
Az ügy egyre rejtélyesebb, s ahogy halad előre a nyomozás, úgy derülhet fény mind több csavarra. A TF1 televízió híradójában úgy vélte, hogy a felvételek két évvel ezelőtt készülhettek, ezeket küldhette Griveaux az orosz férfi barátnőjének. (Mint a francia sajtó közölte, egy éve vannak együtt). Ám a televízió nem zárta ki, hogy az egész lejárató hadjáratot Pavlenszkij ügyvédje, a szélsőbaloldalhoz közel álló Juan Branco irányíthatta a háttérből, aki megrögzötten Macron ellenes és a sárgamellényesek nagy támogatója. Maga az érintett azonban több fórumon is tagadta az állítást és egyelőre semmi sem bizonyítja azt, hogy köze lenne a felvételek internetre való feltételéhez. Ugyanakkor a vizsgálóbíró nem engedélyezte, hogy Branco ebben az ügyben a „magánszféra megsértésével” vádolt Pavlenszkijt képviselje, hiszen a saját szerepe is felmerült. Elismerte ugyanakkor, hogy a felvételek közzététele előtt az orosz „művész” vele is konzultált. Branco sajátos figura. Még 2018-ban pamfletet tett közzé Maconnal szemben, ami több tízezer példányban kelt el. Ő volt a sárgamellényesek egyik tagja, Maxime Nicolle jogi képviselője. Pavlenszkjt igen bátornak nevezte, aki „megmutatta, mennyire törékeny a hatalom, amely megingathatatlannak látszott”. Ha igaz lenne a Brancóval kapcsolatos feltételezés, akkor megállapítható: a lejáratás igazi célpontja nem Griveaux, hanem Macron volt.
Az Elabe közvélemény-kutató felmérése szerint a franciák 50 százalékát sokkolták az internetre került felvételek, 35 százalék viszont úgy fogalmazott, hidegen hagyták a képsorok. A megkérdezettek kétharmada úgy vélte, Griveaux jól tette, hogy visszalépett a polgármesterjelöltségtől. Emmanuel Macron szavazóinak 61 százaléka is így vélekedett. Szintén a megkérdezettek kétharmada elítéli a politikusok ilyen módszerekkel való lejáratását, ugyanakkor ez az arány csak 53 százalékos a jobboldali radikális Marine Le Pen támogatóinak körében. A megkérdezettek 70 százaléka fejezte ki aggodalmát a demokrácia franciaországi jövője miatt.