A cseh kormány jóváhagyta, hogy katonákat küldjenek három nyugat-afrikai országba, Maliba, Csádba és Nigerbe a terrorizmus elleni harchoz - írja az Euronews. A tervek szerint 60 cseh katona venne részt a nemzetközi műveletekben, ha a parlament jóváhagyja a döntést. A cseh hadsereg 120 tagja már most is jelen van Maliban. Az EUTM Mali, azaz az EU helyi missziójában vesznek részt. Az EUTM célja, hogy egy olyan európai harci egység létrehozása, amely támogatja a térségben állomásozó francia egységeket és a helyi erőket az iszlamista terrorszervezetek elleni harcban. Jelenleg mintegy 600 cseh katona vesz részt különböző nemzetközi missziókban a világ 20 országában.
A cseh kormány a francia kormány kérésének tenne eleget. Franciaország 2014 óta harcol a különböző milíciák ellen a Száhel-övezetben.
Washington még egyeztet Párizzsal
Washington még nem hozott döntést arról, hogy kivonul-e a Szahel-övezetből - közölte hétfőn Mark Esper amerikai védelmi miniszter Florence Parly francia védelmi miniszterrel folytatott tárgyalásai után Washingtonban. A kijelentésre azt követően került sor, hogy Mark Milley tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője nemrégiben jelezte Párizsnak, hogy csökkenteni készülnek jelenlétüket a térségben. A francia védelmi miniszter azt szorgalmazta, hogy az amerikai kormányzat továbbra is támogassa a francia erőfeszítéseket a térségben a dzsihadisták elleni harcban. Parly úgy fogalmazott, hogy "butaság lenne" az amerikai hozzájárulás csökkentése a térségben.
Közös sajtóértekezletükön Mark Esper elmondta: hosszú ideje tartanak az egyeztetések Párizzsal a kérdésről, ő személy szerint is már többször tárgyalt Florence Parly asszonnyal. "Egyelőre semmiféle döntést nem hoztunk" - jelentette ki. Leszögezte: az amerikai védelmi minisztérium célja az amerikai jelenlét kiegyensúlyozása a világ több térségében. Mint fogalmazott:
A sajtókonferencián Parly mindenesetre megerősítette, hogy a Szahel-övezetben a dzsihadisták elleni harcról és az amerikai részvételről folytatódik majd a párbeszéd. A francia tárcavezető szerint az amerikai részvételnek még a csökkentése is "súlyosan korlátozná a terroristák elleni hadműveletek hatékonyságát".
Franciaország 4500 katonát állomásoztat Maliban, Nigerben és Burkina Fasóban. A dzsihadisták elleni küzdelmet Washington hírszerzéssel, drónok végezte megfigyelésekkel, logisztikával segíti, ami évente 45 millió dollárba kerül.