Ausztria;Osztrák Szabadságpárt;Heinz-Christian Strache;

- Az FPÖ furcsa húzása: aranyrudak egy tiroli panzióban

Rájár a rúd az osztrák szélsőjobboldali szabadságpártra, az FPÖ-re. Most éppen az aranyrúd. Nem is egy, hanem legalább 30 darab.

Félkilós aranyak miatt került ismét reflektorfénybe az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A nemesfém 20-21 ezer eurót ért 2008-ban, amikor vették. A kincsre egy Tirol tartomány keleti részén, St. Jakobban lévő kis panzióban, a szállást és reggelit kínáló Enzianban bukkant rá a rendőrség ez év augusztus 12-én.

Sajtójelentések szerint öt órán át figyelték az említett napon a házat, végül bekopogtak a rendőrök. A házra vigyázó két német állampolgártól megtudták, hogy a panzióban az FPÖ oktatási intézete működik, annak - ahogyan a háziak nevezték – archívumában pedig két trezor található. Az archívum egy kis szoba, amelyet húzható, amúgy bezárt ajtó véd, s közvetlenül a helyi rendőrséghez van a riasztó rendszere bekötve.

Fejvesztett telefonálás kezdődött a kis ház és Bécs között, miután kiderült, hogy a széfek az FPÖ bécsi szervezetének a tulajdonában vannak. Késő délután a bécsi pártrészleg vezetője, Dominik Nepp, egy ügyvéd és két közjegyző társaságában megjelent az Enzianban, levették a plombát a vasszekrényekről. Három fémdoboz került elő, benne összesen 600 ezer eurónyi aranytömbbel.

Nepp közlése szerint az aranyrudakat az FPÖ 2008-ban vásárolta, a legutóbbi pénzügyi válság idején, méghozzá bankon keresztül. A párt akkor úgy gondolta, jó, ha a zavaros időkben a párt pénzét – amely adományokból, tagdíjakból, állami támogatásokból gyűlt össze - aranyba menekítik. Nem is bankba helyezik el, - akkor éppen meginogtak a pénzintézetek – hanem egy tiroli, ártatlannak tűnő kis házban, amelyet az FPÖ 2012-ben meg is vásárolt, a párt vezetői azóta több ízben is nyaraltak benne.

Dominik Nepp a látogatás után két nappal értesítette St. Jakob rendőri egységét, hogy az aranyat Bécsbe szállították. Arra vonatkozóan, hogy az arany honnan származott, a rendőrség egyelőre nem tett fel kérdést, mint ahogyan nem találta szükségét a rudak lefoglalásának sem. Ha a papírok rendben vannak, akkor nem történt semmiféle illegális cselekmény, mondják.  Mindazonáltal nagyon furcsa, hogy egy országos parlamenti párt Ausztria távoli szegletében tartogatott évekig aranyat.

A nyomozók figyelme akkor fordult a fából épült Enzian felé, amikor nyomozásba kezdtek az Ibiza-botrány ügyében. A spanyol nyaralóhelyen 2017-ben az FPÖ két azóta lemondott vezetője, Heinz-Christian Strache elnök, és helyettese, Gudenus egy orosz oligarchának hitt nővel tárgyaltak, többek között pártjuk pénzügyeiről, s a titokban lehallgatott, filmre vett tárgyaláson megemlítették, hogy rejtett vagyont helyeztek el pártközeli szervezeteknél. Az ügyészség még augusztusban elkobozta Strache mobiltelefonját, amely a nyomozók közlése szerint tele van politikai jelentőségű információkkal.

Többen követelik: zárják ki Strachét!Bár az FPÖ-nél nem okozott meglepetést a gyenge vasárnapi stájerországi eredmény, a párt majdnem tíz százalékot vesztett az előző voksoláshoz képest, egyre siralmasabb a hangulat a Norbert Hofer által irányított politikai erőnél. Nemcsak az eredmény miatt, azért is, mert hétvégén szólásra jelentkezett a volt pártelnök Strache és azt közölte, a párt bécsi szárnyát kívánja vezetni. Ezt többen nagy felháborodással fogadták és azt követelték, zárják ki a pártból, mert a stájerországi gyenge eredmény is az ő botrányára vezethető vissza. Az FPÖ befolyásos politikusa, Andreas Mozler is rámutatott, nem a stájer vezetés tehet arról, hogy a szabadságpárt csak 12 százalékot szerzett, hanem „a szövetségi politika”.

A skót kormányfő szerint ennek nem elengedhetetlen feltétele, hogy önálló fizetőeszközük legyen az újbóli csatlakozás pillanatában.