Skócia;Brexit;

- Sturgeon: Ha Skócia függetlenné válik, megpróbál újból belépni az EU-ba

A skót kormányfő szerint ennek nem elengedhetetlen feltétele, hogy önálló fizetőeszközük legyen az újbóli csatlakozás pillanatában.

Nicola Sturgeon skót miniszterelnök szerint ha Skócia függetlenné válik, megpróbál önálló tagországként újból belépni az Európai Unióba (EU).

Sturgeon, a Skóciában kormányzó, függetlenségre törekvő Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője a BBC televízió hétfő esti választási interjúműsorában kijelentette:

támogatná, hogy az Egyesült Királyságban ismét népszavazást tartsanak az EU-tagságról, de nincs garancia arra, hogy ez megoldaná Skócia problémáját, hiszen nem lehet kizárni, hogy pontosan ugyanolyan eredmény születik, mint 2016-ban.

A brit EU-tagságról 2016 júniusában rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra voksolt, és Nicola Sturgeon azóta többször is kilátásba helyezte, hogy Skóciában újabb népszavazást tartanak a függetlenségről.

A skót kormányfő visszatérő érvelése szerint Skócia nem engedheti meg, hogy egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére „kirángassák” az EU-ból.

A hétfő esti BBC-műsorban Nicola Sturgeon kijelentette: ha az Egyesült Királyság a Boris Johnson vezette konzervatív párti brit kormány akaratának megfelelően valóban kilép az EU-ból, és „viszi magával” Skóciát is, akkor Skócia megkeresné az Európai Unióba visszavezető utat.

Arra a kérdésre, hogy ha Skóciának a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után sikerülne kivívnia függetlenségét, mennyi idő alatt léphetne vissza önálló országként az EU-ba, Nicola Sturgeon azt mondta:

nem szeretne pontos menetrendet felvázolni, de a különböző EU-tényezőkkel tartott eddigi tárgyalásaiból azt a következtetést vonta le, hogy ez „viszonylag gyorsan” megtörténhet.
Nicola Sturgeon

A skót miniszterelnök szerint nem elengedhetetlen feltétele a visszalépésnek az EU-ba, hogy Skóciának önálló fizetőeszköze legyen az újbóli csatlakozás pillanatában.

Az SNP-kormány álláspontja az, hogy Skócia a függetlenség elnyerése utáni első években még a brit fontot használná valutaként, de ezt a tervet komoly bírálatok érik. Az ellenérvek között szerepel, hogy a font további használatával Skócia egy másik ország monetáris politikájának vetné alá magát, és egy olyan ország valutájával próbálna belépni az Európai Unióba, amely éppen kilépett az EU-ból.

Nicola Sturgeon azonban a hétfő esti BBC-műsorban kijelentette:

a függetlenné válás után Skócia létrehozná saját jegybankját és az ehhez szükséges infrastruktúrát, és ez is része lenne az EU-val folytatandó csatlakozási tárgyalásoknak.

Az viszont nem felel meg a valóságnak, hogy Skóciának meg kell teremtenie saját független fizetőeszközét, mielőtt önállóan belépne az Európai Unióba – tette hozzá.

Nicola Sturgeon meghirdetett célja az, hogy a skót választók már jövőre újabb népszavazáson dönthessenek Skócia függetlenné válásáról. Boris Johnson konzervatív párti brit miniszterelnök azonban több ízben egyértelműen jelezte, hogy ha ismét ő alakíthat kormányt a december 12-re kiírt előrehozott parlamenti választások után, nem fogja engedélyezni az újabb skót függetlenségi referendumot.

A skóciai népszavazást – legalábbis rövid távon – Jeremy Corbyn, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője is ellenzi, és Jo Swinson, a harmadik legnagyobb országos parlamenti párt, a Liberális Demokraták vezetője sem támogatja.

A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, de akkor az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.

Az egyik csuklyát viselő ember addig ütötte fejszével az ékszeres vitrin üvegét, amíg be nem tört.